Jak a kdy učit děti jezdit na kole?

Nejen aktivní fanoušci tohoto sportu, ale téměř všichni rodiče chtějí ve svých dětech vzbudit zájem o cyklistiku. Není divu. Jde o udržení rovnováhy a získání řady základních pohybových dovedností, které se budou hodit nejen při sportu, ale i v každodenním životě. Jejich zvládnutí v raném věku má mnoho výhod. Kdy je správný čas začít se učit a hlavně jak na to, vám poradíme v článku.

Začít ve správném věku

Pokud jde o jízdu na kole, neexistuje žádné věkové omezení, což je dobré pro malé děti, ale matoucí pro rodiče. Vždyť jak mají vědět, kdy mají začít vozit své ratolesti na kole?

S prvními lekcemi můžete teoreticky začít i 1-2 roky poté, co se naučí chodit. V té době už budou dětské nohy dostatečně zpevněné, aby zvládly mírné odrážení s balancem nebo šlapání s pomocnými kolečky. V předškolním věku jsou většinou dost velké na to, aby pochopily takový kurz pro začátečníky, a dost malé na to, aby si uvědomily všechna rizika, která u větších dětí vyvolávají strach. Proto by bylo vhodné ukázat jim kouzlo jízdního kola právě ve věku 3-4 let.

Nezoufejte, pokud jste tento okamžik propásli. Starší děti nemají problém začít jezdit na kole, ale může to být těžší. Na druhou stranu pro ně bude mnohem snazší pochopit, jak vše funguje.

Tříkolové odrážedlo?

Důležité je začít postupně a ne ukvapeně. Zejména u nejmenších odvážlivců je nezbytné nejprve vybudovat základní smysl pro stabilitu a koordinaci pohybů. Právě zde dospělí čelí dilematu. Které prostředky to dokáží nejlépe?

Na výběr máte tříkolky s pedály nebo jednoduchá odrážedla. Tříkolka je typickou volbou, protože je bezpečná a přímo navazuje na pomocná kolečka. Malý řidič zvládne otáčení řídítky i pedály. Než však nasedne na skutečné kolo, čeká ho to nejtěžší - doladit rovnováhu.

Rodina s dítětem na kole

U dětských odrážedel je tomu naopak, protože u nich se nejprve rozvíjí smysl pro rovnováhu. Konstrukce bez středového složení, klíčů a pedálů umožňuje malým dětem odrážet se nohama od země, získávat znalosti o řízení, zatáčení a rychlosti, které jim umožní snadněji udržet stabilitu. Než se nadějete, budou vaše ratolesti brázdit stezky s nohama ve vzduchu. Výhodou je, že děti mohou plynule přejít z koloběžek na pořádné kolo. Vše, co potřebují, už znají, jen musí zvládnout tu nejjednodušší část - šlapání.

První dětské kolo

Kvůli vzrušení z prvního cyklistického dobrodružství mnoho rodičů zapomíná na technické záležitosti. Hmotnost a velikost dětského kola musí být přizpůsobena výšce dítěte. Zvláštní pozornost věnujte přizpůsobení sedla délce nohou. Zkontrolujte, zda s nimi malý cyklista pohodlně dosáhne na zem a zda dokáže zabrzdit. Pokud se právě chystáte pořídit své ratolesti kolo, poradíme vám, na co se při rozhodování zaměřit, v našem článku Výběr dětského kola.

První dětské kolo

Pocit bezpečí a ochrany

Před zahájením výuky je nutné zajistit, aby děti měly co nejlepší zkušenosti. Vyberte si vhodné místo mimo dopravní ruch nebo rušné chodníky, kde není příliš mnoho přihlížejících, kteří by nemotorné cyklisty přiváděli do rozpaků.

Několikrát vysvětlete řidiči i základní pravidla - zejména šetrné brzdění, zastavení a prosté položení nohou na zem v případě nouze. Čím lépe se seznámí s jízdním kolem a jeho činností, tím větší kontrolu nad ním bude mít. Abyste se vy i vaši potomci cítili opravdu bezpečně, nezapomeňte na cyklistickou přilbu. Navíc ani ti nejlepší začátečníci se nevyhnou pádům, takže je nezapomeňte obléct do dlouhých kalhot nebo silnější mikiny a obrnit jim kolena a lokty dětskými chrániči. Na případné chyby nebo pády nikdy nereagujte vyděšeně nebo podrážděně. Děti se mohou uzavřít do sebe a přestat jezdit na kole.

Odrážedlo a malý cyklista

První kilometry na dětském kole

Připravte si záda a nohy na to, že budete muset s dítětem uběhnout několik desítek metrů. Nezapomeňte na slova povzbuzení a rady. Držte ho zezadu, dokud nezíská důvěru, a nebojte se na něj zatlačit. Jakmile budete mít pocit, že se mu daří udržet rovnováhu, dejte mu volnost. Jak jsme již zmínili, po pádech stačí oprášit kolena a pokračovat v testovacích jízdách, dokud se jízda na kole nestane pro vaše dítě přirozenou.

Než vyrazíte na silnici nebo cyklostezku, nepodceňujte lekci pravidel silničního provozu. Základní informace jsme shrnuli v předchozím článku. Přejeme vám hodně trpělivosti a vašim malým cyklistům mnoho dalších kilometrů.