5 tipů, jak nejlépe zabezpečit kolo proti krádeži

Ne každý má to štěstí (nebo spíš pochopení od drahé polovičky), že může svého dvoukolého miláčka parkovat doma v obýváku či ložnici. Pokud jste své kolo také nuceni odkládat s těžkým srdcem v garáži, ve sklepě nebo dokonce na společné chodbě v bytovce, zbystřete. Díky našim 5 tipům, jak nejlépe zabezpečit jízdní kolo proti krádeži, budete moct spát mnohem klidněji.

Vsaďte na kvalitní zámek

Zapomeňte na zámky s tenkým lankem, které vám zloděj přecvakne dřív, než řeknete cvak. Pokud vám na vašem dvoukolém miláčkovi opravdu záleží, poohlédněte se radši po zámku vyrobeném z masivního řetězu nebo po ocelovém U-zámku, se kterými si obyčejné štípačky jen tak neporadí. Nevýhodou sice může být jejich vyšší hmotnost a pořizovací cena, míra zabezpečení vašeho kola proti krádeži však tahle kritéria hravě převáží.

Trefou do černého je i zámek na kolo se zvukovým alarmem. Jeho pronikavý tón dokáže nejen vyděsit zloděje, ale také přilákat nechtěnou pozornost okolí, které může nenechavci jeho nekalé plány rychle překazit.

Nezapomeňte na registraci kola v Centrálním registru

Už máte své kolo zaregistrované v CEREKu (Centrální registr jízdních kol)? Jestli ještě ne, tak s chutí do toho. A to hned ze dvou důvodů. První výhodou je nálepka, kterou po registraci získáte. Jejím nalepením na kolo totiž dáte všem nenechavcům jasně najevo, že v případě jeho odcizení to nebudou mít s následným prodejem tak snadné.

Kolo zaregistrované v CEREKu je totiž díky jedinečnému výrobnímu číslu snadno identifikovatelné. Potenciálnímu novému kupci tak stačí pouhý pohled do registru kol, aby si snadno ověřil, kdo je pravým majitelem.  

A přesně tahle skutečnost vám nahrává do karet i v případě, že by nálepka lupiče přece jen od krádeže vašeho kola neodradila. Zapsání v Centrálním registru totiž mnohonásobně zvyšuje šanci, že se díky poctivosti případných nálezců se svým ukradeným miláčkem zase šťastně shledáte.

Zabezpečení kola GPS lokátorem vám může pomoct chytit zloděje při činu

V současnosti existuje celá řada modelů GPS lokátorů, které lze na kolo umístit tak nenápadně, že si jich ani bystré oko zloděje na první pohled vůbec nevšimne. Snadno je můžete schovat pod sedlo, do řídítek nebo je zakoupit třeba už důmyslně integrované do blikačky. Z toho důvodu sice není zabezpečení jízdního kola pomocí GPS sledovače 100 % zárukou toho, že zloděje od jeho činu odradíte, přesto se však vyplatí.

Stačí totiž spárovat sledovací zařízení s aplikací ve vašem telefonu a jakmile dojde k nežádoucí manipulaci s kolem, dostanete na telefon okamžité upozornění. Neztratíte tak ani jedinou cennou vteřinu a díky včasné reakci se vám může podařit zloděje ještě zastavit. Pokud se vám krádeži přesto zabránit nepodaří, pomůže vám GPS lokátor zjistit přesnou polohu, kde se váš ukradený miláček nachází.

Pořiďte si bezpečnostní kamerový systém

Domácí bezpečnostní kamera je skvělým řešením, jak mít o vašemu kole dokonalý přehled i ve chvílích, kdy ho zrovna nemáte na očích. Podobně jako GPS lokátor, i speciální kamera vás totiž po spárování s mobilní aplikací dokáže v reálném čase upozornit na nežádoucí pohyb v okolí vašeho dvoukolého miláčka.  

Pokud se vám nenechavce nepodaří včas dostihnout, stane se aspoň hlavní rolí vašeho domácího videa, podle kterého ho následně policie s trochou štěstí snadno dopadne a usvědčí.

V případě, že se vám nechce do kamerového systému investovat, pořiďte si aspoň maketu kamery nebo dobře viditelnou nálepku, která na přítomnost kamerového systému upozorňuje. I to dokáže méně zkušené zlodějíčky často spolehlivě odradit.

A když prevence selže? Zachrání vás pojištění kola proti krádeži

Zloději jsou však čím dál vynalézavější a někdy bohužel ani to nejdůmyslnější zabezpečení kola proti krádeži nemusí stačit. A právě pro takové případy je dobré se pojistit. A to doslova. Pojištění jízdního kola sice vašeho dvoukolého miláčka před nenechavými prsty zlodějů neuchrání, vám ale aspoň po jejich návštěvě nezůstanou jen oči pro pláč.

Vůbec přitom nezáleží na tom, zda vlastníte kolo fungl nové, nebo už máte nějakou tu sezónu společně za sebou. V rámci pojištění BikePlan vám pojistíme nové i starší kolo jakéhokoliv typu či modelu až do hodnoty 400 000 Kč.

Spočítejte si výši pojištění pohodlně během pár kliknutí na našem on-line kalkulátoru a udělejte pro bezpečnost svého jízdního kola maximum.