Jak předcházet a jak se zbavit bolesti sedacího nervu po jízdě na kole?

Bolesti sedacího nervu jsou nepříjemností, která provází život mnoha cyklistů. Pokud však víte, jak na to, můžete bolestivé podlitiny, oděrky nebo odřeniny omezit na minimum. Zbavte se jich snadno nebo jim předejděte pomocí našich jednoduchých, ale praktických rad.

Jak předcházet bolesti zadku po jízdě na kole

Výběr správného sedla na kolo

Pokud vás po jízdě na kole stále bolí hýždě, může být na vině sedlo. Vyzkoušejte tedy nové sedlo, abyste zjistili, zda se něco změní, nebo střídejte dvě různá sedla, abyste se neodírali na stejných místech. Optimální sedlo je opravdu důležité. Každému však vyhovuje něco jiného, proto je dobré vyzkoušet co nejvíce sedel. Mějte také na paměti, že více polstrování neznamená automaticky větší pohodlí. Při sezení na tomto typu sedla se polstrování deformuje pod váhou jezdce a přenáší tlak tam, kde ho potřebujete nejméně.

Přední část, nazývaná špička, by měla být úzká, aby se zabránilo nebo alespoň omezilo tření o vnitřní stranu stehen. Zadní část by měla být dostatečně široká, aby správně podpírala pánev, konkrétně sedací kost, která nese váhu těla při sezení. Ideální šířka sedla pro muže je přibližně 143 mm a pro ženy obvykle 155 mm.

Před jízdou použijte krém proti otlakům

Pořiďte si speciální krémy pro cyklisty nebo dětský krém pro batolata proti vyrážce. Před jízdou si důkladně natřete vnitřní stranu stehen a všechna exponovaná místa, o kterých víte, že by mohla být jízdou poškozena. Toto preventivní opatření vás zbaví citlivé a bolestivé pokožky z opruzenin.

Noste správné cyklistické oblečení

Pokud se chystáte na projížďku, nenoste volné oblečení. Pokud jej zkombinujete s běžným spodním prádlem, můžete pociťovat velké nepohodlí spojené s odřením a tlakem. Nejvhodnějším oblečením je samozřejmě přiléhavé cyklistické oblečení, které má co nejméně švů. Oblečení by nemělo být příliš těsné, aby na tělo zbytečně netlačilo.

Cyklistka v terénu

Nedoporučuje se také používat pod ně spodní prádlo, které vytváří nežádoucí tření mezi materiálem a pokožkou. V opačném případě byste pro ještě větší pohodlí neměli zapomínat na kalhoty s měkkou podšívkou, která zabraňuje nadměrnému tlaku a stará se tak o citlivé oblasti.

Pokud během jízdy pocítíte bolest v hýždích, sesedněte z kola.

Toto není návod, jak jezdit na kole co nejméně a místo toho chodit pěšky. Pokud se však bolest stane nesnesitelnou, je nejlepší sesednout z kola a dopřát hýždím krátký odpočinek. Kromě úlevy od bolesti zabráníte neustálému tlaku na namáhané části těla, takže se rychleji zotaví a vy budete moci rychleji naskočit zpět do sedla.

Po jízdě se co nejdříve převlékněte do šortek nebo cyklistických ponožek.

Jakmile skončíte jízdu, sundejte si cyklistické šortky nebo ponožky a oblékněte si něco suchého. Vlhkost ze zpocených kalhot podporuje vznik sedlových vředů a také podporuje růst nežádoucích mikroorganismů, které mohou způsobit kvasinkové infekce. Pokud bude chvíli trvat, než se dostanete do sprchy, stačí, když se alespoň otřete několika dětskými ubrousky.

Po každé jízdě si vyperte cyklistické oblečení

Jak jsme již zmínili, po skončení jízdy na kole byste se měli co nejdříve převléknout. Je však třeba mít na paměti, že po svlečení je třeba oblečení vyprat. Asi není třeba dodávat, že na něm leží prach, silniční špína a pot, ale pro jistotu vám to raději připomeneme.

Jak se zbavit bolesti zadku po jízdě na kole

Cyklista opravuje sedlo

Zkontrolujte, zda je sedlo správně nastaveno

Někdy stačí maličkost a nesprávně nastavené sedlo může způsobit opravdovou bolest hlavy. Tvar sedla může být naprosto v pořádku - problémy způsobuje špatně nastavený bod sedla, který není vodorovný. Ať už je jeho poloha nastavena špatně nahoru nebo dolů, důležité je, že přesouvá váhu jezdce a způsobuje nežádoucí tlak v dané oblasti.

Připravte si koupel v epsomské soli

Naplňte vanu horkou vodou a přidejte do ní asi ½ šálku epsomské soli. Nechte ji rozpustit a poté v ní setrvejte alespoň 15 minut. Kombinace horké vody a epsomské soli prospěje nejen vašim unaveným svalům, ale také pomůže vyléčit namožené hýždě.

Dejte si na několik dní pauzu od jízdy na kole

Pravděpodobně vás to nepotěší, ale někdy je nejlepší, co můžete udělat pro zmírnění bolesti sedacího nervu z jízdy na kole, dát si na několik dní pauzu. Využijte tento čas k regeneraci nebo k alternativní formě tréninku, jako je běh nebo posilování.