10 tipů, jak vybrat jízdní kolo pro seniory

Máte také babičku, tetu, maminku nebo dědečka či strýce, kteří i přes svůj pokročilý věk nechtějí jen sedět doma u televize? Skvěle je podpoříte ve zdravém pohybu a umožníte jim rychleji a pohodlněji zvládat koníčky a povinnosti. Nakupování, návštěva zahrady nebo přátel je díky dobře zvolenému kolu ještě atraktivnější. Výběr správného kola pro seniora však nemusí být snadný. Proto jsme pro vás shromáždili tipy, jak to udělat snadno a bez problémů.

Jízda na kole přináší seniorům několik výhod

- Odborníci z Harvardovy univerzity uvedli, že pravidelná jízda na kole je prospěšná při každodenních činnostech, jako je chůze po schodech, stání a chůze, protože posiluje kosti a svaly.
- Nezatěžuje klouby.
- Stimuluje uvolňování endorfinů, hormonů, které pomáhají zlepšovat náladu.
- Snižuje riziko onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba nebo úbytek kognitivních funkcí.

Zvažte, co starší člověk skutečně potřebuje

Všichni víme, že jízda na kole je vhodná zejména pro lidi s nadváhou nebo trpící artritidou - degenerativním onemocněním kloubů nezánětlivého původu. Navíc mnohem méně zatěžuje kyčelní klouby a kolena než například chůze. V úvahu je však třeba brát nejen zdravotní stav, ale i celkovou kondici seniora. Zatímco někomu vyhovuje tradiční typ kola se sníženým rámem, pro jiného je vhodnější elektrokolo. Klasické kolo totiž šetří kolena, zatímco elektrokolo šetří i energii.

Zaměřte se na správný rám kola

První věc, kterou byste měli zvážit, je materiál použitý na rám kola. Vyberte si něco lehkého, aby se s ním dalo snadno pohybovat, ale zároveň dostatečně těžkého, aby byl při jízdě stabilní. Lehké, ale odolné materiály jsou ideální pro jízdu na kole na různých površích a v různém terénu.

Starší lidé mají obvykle problémy s klouby, což se projevuje obtížným zvedáním nohou a nasedáním na kolo. Proto doporučujeme zejména varianty se speciálně upraveným (sníženým) rámem pro co nejsnazší montáž. Právě takové modely, mezi nimi například Liberty COMFY s prohnutou spodní rámovou trubkou, budou nejvhodnější pro ty, pro které by byl klasický rám příliš vysoký.

Cyklisté senioři

Výběr správných řídítek

Další věcí, kterou byste měli zvážit, je výška a konstrukce řídítek. Špatná volba může způsobit bolest a napětí v krku, zádech a zápěstí. Seniorům doporučujeme vybrat kolo s dostatečně vysokými řídítky, aby se nemohli hrbit nebo natahovat. Udržuje zápěstí a spodní část zad uvolněné a bez bolesti i při delších jízdách.

Texturované rukojeti na řídítkách z příjemných přilnavých materiálů, jako je kůže, jsou také užitečné, aby se zabránilo uklouznutí, puchýřům nebo bolesti a únavě rukou. Ujistěte se, že design je přiměřeně jednoduchý, aby nebránil správnému umístění rukou.

Podívejte se na pohodlí sedadla

Sedadlo by mělo být široké a pohodlné. Polstrované sedadlo zajistí mnohem příjemnější jízdu, zatímco nepohodlné sedadlo by mohlo seniory odradit od dalších jízd. Než se tedy definitivně rozhodnete pro kolo pro seniory, vyzkoušejte, jak se na něm sedí a zda je pro vás dostatečně pohodlné.

Manželský pár na kolech

Nepřehlédněte podpůrné funkce kola

Na kolo by se mělo snadno nasedat a cyklista by se měl během jízdy cítit pohodlně a v pohodě. Samotné jízdní kolo by mělo poskytovat dostatečnou oporu páteři a umožňovat nohám držet pedály stabilně a neklouzat při šlapání.

Zajistěte, aby jízda na kole byla plynulá a hladká

Kromě pohodlí je důležitá i plynulá jízda. Neohrabaná a trhavá jízda je pro kolena obzvláště bolestivá a může je také poškodit. Pokud je to možné, vyzkoušejte si jízdu na kole ještě před jeho koupí a zkontrolujte, zda jste s výsledkem opravdu spokojeni.

Nezapomeňte na vybavení

Vaši blízcí jistě ocení také vybavení, jako je nosič, zvonek, stojan, zámek, odrazky, přední nebo zadní košík na kolo nebo LED světla. Samozřejmostí jsou také blatníky, které chrání oblečení a obličej cyklisty před případným blátem a vodou.

Starší pán opravuje kolo

Preferujte kolo se snadnou údržbou

Je důležité si uvědomit, že starší lidé nemají mnoho energie ani chuti věnovat se zdlouhavé péči o své kolo. Samozřejmě ctěte výjimky. Pokud se nerozhodnete převzít pravidelnou údržbu kola, nevybírejte si kolo, které je v tomto ohledu příliš náročné.

Přemýšlejte o koupi elektrokola

Pokud nechcete, aby se vaše teta, maminka nebo strýc při jízdě zbytečně unavili, zvažte koupi tříkolky nebo elektrokola. Nejenže na něm dojedou mnohem dál, ale udělají to s úsměvem a téměř bez námahy. Elektrokolo, stejně jako běžné kolo, lze zakoupit i v podobě modelu se sníženým rámem.

Důležitá je také správná poloha jezdce při jízdě na kole

Různé typy jízdních kol mají různé ideální jízdní polohy. Například konstrukce silničního kola je více zaměřena na rychlost než na pohodlí. U jízdních kol pro seniory je však prioritou zachování přirozené, ergonomické a vzpřímené polohy při jízdě. Jedná se o nejbezpečnější a nejpohodlnější polohu, která zmírňuje případné bolesti zad, snižuje tlak na klouby a podporuje správné držení těla.