Colle delle Finestre - Italské Alpy

Silniční cyklistika

10060 Usseaux, Turín, Itálie

Colle delle Finestre je vysokohorský průsmyk ve výšce 2 203 m n. m., který se nachází v italském regionu Piemonte Alpy. Cesta na vrchol je obvykle otevřena od prvního června do 30. září. Maximální stoupání je 14 % a na trase dlouhé 18,6 km se nachází ne méně než 45 zatáček.

Můžete na Colle delle Finestre v Italských Alpách dojet autem?

Silnice na vrchol se nazývá Strada Provinciale 172 (SP172), známá také jako Strada del Colle delle Finestre. Je to klikatá silnice se 45 hříšnými zatáčkami. Je z větší části zpevněná. Silnice slouží jako turistická atrakce, i když posledních 7,9 kilometrů silnice ze Susa není vyasfaltováno. Jedná se vlastně o vojenskou část silnice, která byla "vyasfaltována" za účelem montáže vojenské techniky. Silnice byla postavena kolem roku 1700 pro přístup k pevnostem v zóně, především k Forte di Fenestrelle. Průsmyk je výchozím bodem na Strada dell'Assietta a Strada Militare del Colle della Vecchia.

Jak dlouhý je průsmyk Colle delle Finestre?

Průsmyk spojuje údolí Susa a údolí Cisone. Je dlouhý 34,3 km (21,31 mil) a vede z jihu na sever z Depotu do Susy. Začíná v Depotu a stoupání je dlouhé 16 km. Na této vzdálenosti činí převýšení 1 125 metrů. Průměrné procento převýšení činí 7 %. Ze Susy je stoupání dlouhé 18,62 km. Na této vzdálenosti je převýšení 1,694 m a průměrné procento je 9,1 %. Stoupání bylo zařazeno do závodu Giro d'Italia. Nachází se zde několik památníků oslavujících Danila Di Lucu jako prvního jezdce, který dosáhl vrcholu. Zřejmě v důsledku své popularity díky účasti na Giru d'Italia je cesta po zátěži letního provozu dokonce v horším stavu.

Kdy je Colle delle Finestre otevřená?

Silnice, která se nachází vysoko v Kottických Alpách, je obvykle otevřena od prvního června do 30. září. Maximální stoupání je 14 %. Jedná se o jedno z nejtěžších stoupání v Italských Alpách a epický horský průsmyk v Italských Alpách. Je to náročné stoupání spíše díky vzdálenosti a stálému sklonu než díky štěrku. Cesta je velmi oblíbená jak pro cyklisty, tak pro motocyklisty s nádhernými výhledy na okolní pohoří.

Kontaktní údaje

10060 Usseaux

Turín

Itálie