Rychlebské stezky

Trail centrum

Rychlebské a Lipovské stezky, Černá Voda 193, 790 54

Rychlebské stezky jsou trail centrum, síť stezek pro horská kola, které začínají a končí u Základny. Čekají vás pestré traily vedoucí přírodou Rychlebských hor. Pojďte si projet horskou dráhu Superflow, kameny a kořeny Walesu, balvany na Velrybě či odpočinkový Vidnavský okruh. Všechny stezky jsou sjízdné i za deště. Rychlebské stezky začínají a končí v obci Černá Voda u Základny – Informačního centra RS. Nejsou to tedy trasy z bodu A do bodu B, ale uzavřené okruhy. Návštěvník nemusí řešit logistiku přesunů. Vše funguje společně se souvisejícími službami IC, které zahrnují půjčovnu celoodpružených kol, bike školu a bajkovou školku, informační servis, občerstvení, cykloprodejnu, prodej upomínkových předmětů, mytí kol.

Historie Rychlebských stezek

Myšlenka Rychlebských stezek se zrodila na jaře roku 2008. Nápad vytvořit síť stezek pro terénní cyklistiku přišel z Walesu, kde už 15 let budují obdobné traily. Chtěli jsme využít jedinečný terén masívu Sokolího vrchu, který tvoří hlavní panoráma Černé Vody a je na spojnici do Lázní Jeseník. Terénní podmínky jsou zde odlišné od zbytku Rychlebských hor či Jeseníků. Množství žulových balvanů, skalek, zatopených lomů, hluboké bukové lesy, to vše vybízí k vyjížďce.

Původní záměr byl vybudovat úplně nové stezky podle současné metodiky. Při jednání s Lesy České republiky ale padla myšlenka zkusit nejdříve zrekonstruovat staré lovecké chodníky. Využilo by se tak dědictví po dávných lesních hospodářích a vtisklo by to stezkám nový smysl. Půl roku práce nám zabralo hledání a mapování starých stezek, které se pomalu ztrácely ve vegetaci. Pomohla nám stará německá mapa z roku 1938, kterou se nám podařilo získat. I tak dalo práci zakreslené stezky najít. Hranice porostů se totiž od války změnily a tak bylo nutné nejdříve najít staré hraniční kameny a podle nich se zorientovat.

Stezky, které jsme našli, byly většinou široké 50 až 80 cm, často zručně skládány z kamene a vedly mnohdy jinak neprostupným terénem. Našli jsme je až na pár úseků v kritickém stavu. Pod nánosem klestu, listí a náletového podrostu už byly téměř neznatelné.

Po zmapování bylo dalším nelehkým úkolem vybrat nejzachovalejší a nejatraktivnější úseky a logicky je pospojovat do prvních ucelených tras. Čemba nám pomohla s přípravou projektu a navrženou trasu jsme konzultovali s Lesní správou Javorník. Díky podpoře, kterou jsme zde našli, jsme se mohli pustit do práce na obnově stezek. Prvních brigád naší crew se účastnili i členové Čemby, která nám v počátcích pomohla i s vyjednáváním s Lesy ČR. V květnu 2009 jsme oficiálně zahájili práce na stezkách pod vlastní hlavičkou Rychlebské stezky o. s. Na stezkách pracuje našich 10 zaměstnanců, které jsme získali díky podpoře Úřadu práce v Jeseníku jako pracovníky na veřejně prospěšné práce. Dále nám příležitostně pomáhá několik dalších přátel a nadšenců.

Celkem jde počet lidí, kteří nám někdy pomohli, do několika stovek. Za což všem děkujeme a doufáme, že jejich odměnou bude ten nejlepší bikový zážitek. Naše práce by nebyla možná bez dalších partnerů. Díky finanční pomoci Olomouckého kraje, Lesů České republiky můžeme opravit i ty nejnáročnější pasáže, provozovat tento web a vůbec pracovat na vytvoření kvalitního centra terénní cyklistiky. Na odbornou pomoc jsme si přizvali specialisty na volnočasové aktivity – Katedru rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. S přípravou rozvoje pro příští roky nám je nápomocná Jesenická rozvojová o. p. s. Všem patří dík.

Pravidla bajkování na Rychlebských stezkách

Jízda po Rychlebských stezkách je na vlastní nebezpečí. Přestože za vaše zdraví neručíme, těší nás, když se vracíte spokojení a celí. Proto pro vás máme následující doporučení:

 • Začněte kontrolou technického stavu svého kola.
 • Vezměte si přilbu, rukavice a vodu, případně chrániče na lokty a kolena a náhradní duši pro případ, že ji někde vypustíte.
 • Pokud si nejste úplně jisti tím, co vás na kopci čeká, pojďte si napřed vyzkoušet naše skills centrum.
 • Stejně jako do vysokých hor by se na traily neměl nikdo vydat sám. V případě vážnějšího úrazu si sami nepomůžete – pokud jste na Stezkách sami, běžte se seznámit do hospody.
 • Traily jsou, až na malou výjimku na začátku Tajemného, jednosměrné. Bajkeři, kteří jedou dolů, s tím počítají.
 • Před jízdou z kopce si snižte sedlo. Budete na kole pohyblivější.
 • Místa, která vypadají obtížná, si raději dobře prohlédněte. Není žádná hanba sesednout a sejít je – třeba jako lávky za deště.
 • Dodržujte dostatečné odstupy tak, abyste byli schopni včas zareagovat.
 • Zastavujte na přehledných místech a uvolněte trail projíždějícím.
 • Nezapomeňte, že jste v lese, kde může i přes veškerou snahu kluků z údržby občas číhat suchá větev anebo čerstvě vyvrácený strom. Při silném větru je jízda po stezkách zakázána.
 • Neflokujte. „Flokuje“ ten, kdo najednou zabrzdí a koly, která se rázem zastaví, vyryje do trailu rýhu. Dalším lidem to kazí zážitek a nám to přidává práci. Proti flokování pomáhá používat obě brzdy zároveň.
 • Buďte k sobě na stezkách navzájem ohleduplní. Zážitek nedělají jen traily.
 • Respektujte lesní pracovníky a omezení provozu kvůli lesním pracím.
 • Nejezděte mimo traily a lesní cesty. Jakýkoliv konflikt s majiteli lesa může ohrozit další budoucnost Rychlebských stezek.
 • Odpadky prosím vozte dolů. Stezky vedou jedinečnou přírodou Rychlebských hor, kterou bychom rádi zachovali.
 • Nechoďte na traily pěšky. Stavíme je pro jízdu na horském kole. Pokud chcete vyrazit na pěší výlet, v Infocentru vám rádi poradí kudy jinudy.
 • Rozhodně nejezděte na traily s motorovými vozidly.
 • Pokud jste pod vlivem alkoholu anebo jiných omamných látek, zůstaňte raději na Základně. Na Stezkách byste mohli ublížit sobě i ostatním.

Otevírací doba trailů

Otevírací doba trailů je v sezóně stanovena s ohledem na majitele a potřeby ostatních uživatelů a obyvatel lesa. Dodržujte prosím následující hodinu, od které platí večerní zákaz jízdy po Stezkách:

 • duben od 18.30
 • květen od 19.30
 • červen a červenec od 20.00
 • srpen od 19.00
 • září od 17.30, od 20. září od 16.30
 • říjen od 16.00

Veškeré zázemí najdete v obci Černá Voda. Bikerům slouží sezonní Infocentrum Rychlebských stezek a Testcentrum celoodpružených kol GT s půjčovnou kol, cyklistických doplňků a servisem; najdete jej v centru Černé Vody. Stezky jsou určeny zkušeným cyklistům, kteří zvládají technickou jízdu v terénu.

Fotogalerie

Kontaktní údaje

Rychlebské a Lipovské stezky

Černá Voda 193

790 54