10 nejhorších cyklistických návyků

Jízda na kole je příjemný způsob trávení času, pokud ovšem neznepříjemňujete život svému okolí. Ohrožování sebe nebo ostatních, bezohledné chování nebo nerespektování pravidel silničního provozu může mít významný dopad na obecné mínění o cyklistech. Přečtěte si, které návyky cyklistů jsou považovány za nejhorší.

Jízda s mobilním telefonem v ruce

Nezáleží na tom, jestli během jízdy telefonujete, píšete SMS, fotíte si selfie nebo kontrolujete zprávy na sociálních sítích. Jakákoli z výše uvedených činností výrazně snižuje vaši pozornost při jízdě na kole a blokuje jednu z rukou, která by měla v danou chvíli držet řídítka.

Jízda s mobilním telefonem má negativní vliv na rychlost reakce a také zhoršuje schopnost manévrovat s kolem podle měnící se situace na silnici. Abyste předešli srážkám nebo pádům, nepoužívejte během jízdy mobilní telefon. Pokud jezdíte s navigací GPS v mobilním telefonu, připevněte ji do speciálního držáku na řídítkách.

Jízda po chodníku

Někteří cyklisté jezdí po chodníku, aby se vyhnuli autům, přestože zákon říká, že na chodník můžete vjet pouze s kolem, které vedete (tj. nesedíte na něm a šlapete). Chodník pro pěší je - jak název napovídá - určen pouze pro chodce. Cyklisté na ni mají zakázáno jezdit a porušují tím pravidla silničního provozu.

Jízda na kole vedle sebe

Jízda dvou nebo více cyklistů vedle sebe může projíždějícím účastníkům silničního provozu značně znepříjemnit jízdu. Uvědomte si, že pokud jedete tímto způsobem, blokujete provoz, ztěžujete předjíždění a především ohrožujete své zdraví a život. Pokud si tedy chcete povídat, nedělejte to za jízdy, ale počkejte na přestávku.

Jízda bez povinného osvětlení

Jízda za snížené viditelnosti neznamená jen tmu, ale také ranní nebo večerní šero nebo mlhu. Cyklisté, kteří nemají světla a spoléhají na to, že je řidiči aut včas zpozorují, si neuvědomují, jakému nebezpečí se vystavují. Proto nezapomeňte, že při jízdě za snížené viditelnosti musí být jízdní kolo vybaveno bílým světlem směřujícím dopředu a červeným světlem směřujícím dozadu.

Povinné jsou také odrazky. Jedná se o červenou zadní odrazku, alespoň jednu žlutou boční odrazku na každé straně kola, žlutou odrazku na každém pedálu, bílou přední odrazku (všechny odrazky mohou být nahrazeny reflexními materiály umístěnými na oděvu cyklisty).

Jízda se sluchátky na uších

Možná vám poslech motivační hudby dodává energii při sportu, nebo se jí prostě nemůžete vzdát při jízdě na kole. Neříkáme, že tomu tak není, ale faktem zůstává, že nošení sluchátek na uších omezuje vaše vnímání. Stejné je to s poslechem mluveného slova. Soustředění na poslech odvádí vaši pozornost a můžete přehlédnout důležité věci, jako je vrčení motoru předjíždějícího auta, troubení nebo varovné zvonky ostatních cyklistů.

Jízda bez držení řídítek

Možná umíš jezdit na kole tak dobře, že ti všichni akrobaté v cirkuse mohou jen závidět. Přesto se při jízdě na kole nepouštějte řídítek. Nepředvídané situace na silnicích přicházejí opravdu nečekaně, a proto vedou k nepříjemným nehodám s pestrými následky. Při jízdě na kole držte ruce na řídítkách, protože jen tak budete vždy schopni adekvátně reagovat, ať už je situace na silnici jakákoli.

Náhlá změna směru bez varování

Nejeden řidič si stěžoval na neukázněného cyklistu, který náhle změní směr jízdy a rozhodne se odbočit bez jakéhokoli varování. Co k tomu dodat? Nikdo z těch, kteří jsou v tu chvíli na stejné silnici jako vy, nemůže vědět, že se chystáte v příštím okamžiku odbočit, pokud jim to nedáte dostatečně dopředu vědět.

Při změně směru jízdy proto cyklista dává znamení zvednutím příslušné ruky s dostatečným předstihem před zamýšlenou změnou (objíždění, odbočování). Při zastavování dává cyklista rovněž znamení vztyčenou pravou rukou, aby řidiče informoval o postupném brzdění a plynule zpomaloval, dokud nezastaví na okraji vozovky.

Jízda na kole se zátěží na řídítkách

Ať už jde o nákup, pracovní kufřík, kabelku nebo nějakou tašku, náklad visící na řídítkách je velmi nebezpečný. Pokud se navíc kymácí ze strany na stranu, narušuje rovnováhu a může se během chvilky zamotat do kola. Pak je opravdu otázkou setin sekundy, než se ocitnete na zemi a v závislosti na tom, kde se nacházíte, můžete způsobit vážnou nehodu. Neriskujte a pořiďte si raději praktický košík na kolo nebo přední či zadní nosič.

Pití alkoholu před jízdou na kole

Je známo, že je zakázáno jezdit na kole pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Existuje však výjimka, kterou je jízda v obci nebo na cyklostezce, pokud množství alkoholu v těle nepřekročí 0,24 mg etanolu/l vydechovaného vzduchu při dechové zkoušce nebo 0,5 g etanolu/kg hmotnosti při krevní zkoušce. Pokud cyklista požil více alkoholu, než je stanovená hodnota, hrozí mu v blokovém nebo příkazním řízení pokuta až do výše 5.000 Kč.

Jízda na kole na dálnici a na silnicích, kde je to zakázáno

Ačkoli to naštěstí není tak časté, čas od času se v dopravním servisu objeví upozornění na cyklistu, který jede po povrchu některé z našich dálnic. Zákon o provozu na pozemních komunikacích však říká, že na dálnici smí pouze motorová vozidla; ostatní účastníci silničního provozu, včetně cyklistů a chodců, na dálnici nesmí. Zákon byste porušili, i kdybyste nejeli přímo po dálnici, ale za svodidly.