Jízda na kole pomáhá zlepšit duševní zdraví. Vyzkoušejte si to sami

Zejména v dnešní době zažívá péče o duševní zdraví mimořádný ohlas. Mnoho lidí si uvědomuje, jak důležité je udržovat zdravou psychiku, protože má významný vliv na kvalitu jejich života. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak zlepšit své zdraví, a pravidelná jízda na kole je jedním z nich.

Ve zdravém těle zdravá mysl

Již dlouho je známo, že při fyzické aktivitě se uvolňují endorfiny (tzv. hormony štěstí). Tyto látky podobné peptidům vznikají v mozku (proto se jim také říká neuropeptidy) spojením několika aminokyselin. Bylo jich pojmenováno asi dvacet, nejznámější je beta-endorfin - BEN.

Jejich pozitivní účinky se projevují především zlepšením nálady a snížením citlivosti na bolest. Pravidelným tréninkem je tak možné navodit zvýšenou produkci beta-endorfinů. Podobný efekt se projevuje i při jízdě na kole.

Jak jízda na kole pomáhá zlepšit duševní zdraví

- Zlepšuje náladu - jízda na kole zrychluje krevní oběh, což umožňuje účinnější působení endorfinů a podobných látek, jako jsou dopamin, noradrenalin a serotonin.
- Má pozitivní vliv na duševní zdraví - zvyšuje sebevědomí, zmírňuje deprese, úzkost a stres.
- Podporuje zdravý spánek - pravidelná jízda na kole pomáhá synchronizovat cirkadiánní rytmy a může pomoci snížit hladinu stresových hormonů, které zhoršují regenerační a hluboký spánek.
- Zlepšuje paměť a kreativní myšlení - pravidelná rovnoměrná jízda na kole má relaxační účinek na mozek a stabilizuje fyzické i duševní funkce.

Jízda na kole pomáhá zmírnit příznaky deprese

Jak jsme již zmínili, několik studií naznačuje, že cvičení může pomoci zvýšit hladinu serotoninu a dopaminu v těle. Díky nim se člověk cítí šťastnější a spokojenější, takže mohou pomoci zmírnit i stav mírné deprese. Samozřejmě se nejedná o žádný zázračný lék, ale cvičení, například jízda na kole, vám může mírně zlepšit náladu a můžete pocítit úlevu.

Deprese samozřejmě rozhodně není faktorem, který by podporoval jakýkoli druh fyzického cvičení. Je to přesně naopak - deprese může způsobit, že se lidé cítí slabí a neschopní. Pokud však v sobě najdete sílu zvládnout něco malého, například krátkou projížďku na kole kolem bloku, navzdory depresivnímu stavu, je zřejmé, že se po ní budete cítit mnohem lépe.

Jízda na kole proti úzkosti

Každý, kdo někdy v životě zažil úzkost, ví, jak vysilující může být. I zde však může cyklistika přinést úlevu. Lidé, kteří trpí úzkostnými poruchami, obvykle hromadí v těle přebytečnou energii, se kterou si nedokážou poradit. Přesto jim stačí tak málo - a mohou ho produktivně využít. Jsou lidé, kteří skáčou na běžícím pásu nebo si jdou zaběhat ven. Je také dobré se přihlásit na hodiny aerobiku, zumby, pilates nebo tance. Doporučujeme jízdu na kole, ale záleží jen na vás, který sport si vyberete.

Typickou součástí života s úzkostnou poruchou je ztráta kontroly nad myšlenkami. Díky jízdě na kole však získáváte kontrolu nad něčím, co je mimo vás, a dokonce hubnete, což může být také povzbudivé. Kromě toho při jízdě na kole přirozeně uvolňujete přebytečnou energii a zbavujete se negativních emocí.

Jízda na kole pomáhá zvládat hněv

Někteří lidé mají problémy s ovládáním svých emocí, například hněvu. Díky jízdě na kole se však mohou této negativní energie úspěšně zbavit a znovu získat jasnou a čistou mysl.

Zpočátku rychlá jízda za účelem uvolnění nahromaděné energie (samozřejmě s cyklistickou přilbou kvůli bezpečnosti) může postupně přejít v relaxační zkoumání okolí, kdy se pozornost přesune z objektu hněvu na prostředí kolem vás. Jízda na kole může být skvělou zábavou a osvědčeným způsobem, jak zdravě uvolnit pocity hněvu, ať už jste v městském prostředí, nebo v lese.

Cyklistika jako cesta k duševnímu zdraví

Obecně se cvičení považuje za jeden ze způsobů vyjádření emocí. Proto může být účinným způsobem i pro vás, bez ohledu na to, zda máte problémy s depresí, úzkostí, hněvem nebo jinými obtížemi souvisejícími s duševním zdravím. Mnoho lidí, kteří v životě prožili nějaké trauma, zjistilo, že cvičení jim pomáhá odpoutat se od bolesti, která jim znepříjemňuje život.

Na co nezapomenout než vyrazíte na kolo?

Jednoduše si zkontrolujte zdali máte aktivní pojištění BikePlan, neboť vás i vaše kolo chrání na každém kilometru. Nikdy nevíte co se může stát…