8 rad a tipů pro výběr horského kola

Pokud s jízdou na horském kole začínáte a líbí se vám představa jízdy v drsném terénu, kde se můžete trochu zašpinit, neměli byste s koupí horského kola váhat ani chvíli. Než si však vyberete nové horské kolo, je dobré znát alespoň několik základních užitečných rad, které vám pomohou při rozhodování a výběru toho správného horského kola, které vám bude zcela vyhovovat.

Vyberte si správný typ horského kola

Horská kola se jednoduše dělí do dvou hlavních kategorií. První kategorií jsou horská kola s předním odpružením - nazývaná Hardtail; druhou kategorií jsou horská kola s plným odpružením - nazývaná Full nebo Full Suspension. Stále jsou k dispozici také neodpružená horská kola, na kterých jsme možná jezdili jako děti - tzv. Rigid. Odpružení je však v dnešní době natolik oblíbené a žádané, že nemá smysl vybírat horské kolo bez odpružení.

Hardtailová horská kola

Tato kola mají odpružení pouze na přední vidlici. Jedná se o cenově nejdostupnější horská kola s odpružením, ale existují i špičková závodní kola pro náročné jezdce.

Plně odpružená horská kola

Celoodpružená kola mají odpruženou přední vidlici a zadní rám. Jsou dražší než horská kola s přední odpruženou vidlicí.

Už při prvním pohledu na celoodpružené kolo je jasné, že je složitější a náročnější na výrobu, co se týče použitých komponentů, což samozřejmě stojí peníze. To znamená, že za stejnou cenu (např. 20.000 Kč) získáte mnohem lépe vybavené horské kolo hardtail než celoodpružené kolo. S horským kolem hardtail budete mít také méně starostí s údržbou a i náhradní díly a případné opravy budou levnější.

Na druhou stranu jsou celoodpružená kola nejpokročilejší, jaká kdy byla, takže jejich výhody mohou převážit nad nevýhodami. Stejně tak není pravda, že pokud chce někdo jezdit na celoodpruženém kole, musí se to nejdříve naučit na hardtailu. Výběr typu kola podle odpružení tedy záleží pouze na vašich preferencích.

S odpružením úzce souvisí tzv. dráha odpružení, která je podrobněji popsána v následující části.

Zjistěte, co znamená zdvih odpružení

Pokud s výběrem správného horského kola teprve začínáte, zjistíte, že různí výrobci udávají pro různá horská kola různé velikosti odpružení, tj. zdvihy odpružení. Snadno dojdete k závěru, že je třeba hledat horské kolo s co největším odpružením. Ve skutečnosti ho však nemusíte vůbec potřebovat a kolo s menším odpružením bude naprosto dostačující.

Zdvih je vlastně rozsah, ve kterém se pohybuje odpružená vidlice (přesněji řečeno rozsah pohybu tlumiče). Je uvedeno v mm. V popisech kol se obvykle uvádí, jaký je zdvih přední vidlice (u kol, která mají pouze odpruženou přední vidlici) a také zadní části rámu - u celoodpružených kol. U celoodpružených kol je zdvih obvykle (ale ne vždy) stejný, např. 100/100 nebo 120/120.

Celoodpružená kola se pak dělí na několik typů podle zdvihu odpružení:

- 100-120 mm zdvihu - kola určená především pro rekreační použití, tzv. horská celoodpružená kola XC (cross country);
- Zdvih 120-180 mm - pro jízdu v náročnějším terénu, tzv. trailová nebo enduro kola;
- minimální zdvih 180 mm - pro divoké sjezdy, tzv. downhill nebo free ride kola.

Některé typy odpružených kol mají možnost uzamčení odpružení, což ocení cyklisté, kteří chtějí kolo používat pro jízdu z kopce, ale i v méně náročném terénu, například na silnici.

Záleží tedy na velikosti zdvihu odpružení? Měli byste tento faktor zohlednit? Určitě na tom záleží, zejména u celoodpružených kol. Důležitější je však otázka, v jakém terénu a jak rychle a daleko chcete jezdit. Čím drsnější je terén, ve kterém chcete jezdit, a čím dále nebo rychleji chcete jet, tím důležitější je zdvih odpružení. Pro převážně rekreační jízdu po lesních cestách je rozsah zdvihu odpružení 100-120 mm zcela dostačující.

Vybírejte kvalitu zavěšení, ne kvantitu

Může být snadné podlehnout představě, že čím větší zdvih odpružení na kole máte, tím lepší kolo bude. Tento poměr neplatí. Existují dva typy odpružení vidlic - pružinové a vzduchové. Odpružená vidlice poskytne dostatečný jízdní komfort, zejména v lehčím terénu. Je levnější než vzduchová vidlice, která je kvalitnější a navíc vám umožní užít si jízdu naplno. Kvalitní tlumič a dobře seřízené odpružení váží více než samotný zdvih odpružení. Při výběru si proto na internetu vyhledejte recenze vybraného typu odpružení. Výrobci jízdních kol nevyrábějí vlastní odpružení. Místo toho se obracejí na hlavní dodavatele v této oblasti, jako jsou Fox, RockShox, Marzocchi, Manitou, DT Swiss, SR Suntour a X-Fusion.

Zvolte správný průměr kola

V obchodech najdete také horská kola rozdělená podle průměru kol, rozměry se udávají v palcích: 29", 27.5" a 26".

Průměry kol pro horská kola jsou nyní nejčastěji 27,5″ nebo 29″ (27,5 palce = 69,85 cm vs. 29 palců = 73,66 cm); starší průměr kol 26″ pomalu mizí z trhu a je pravděpodobnější, že se bude dodávat pro kola určená pro rostoucí cyklisty s výškou 145-155 cm. Velikost průměru kol ovlivňuje jízdu a váš pocit z ní. Kola o větším průměru jsou samozřejmě o něco rychlejší než kola o průměru 27,5″. Kolo s průměrem kol 29″ je určeno spíše pro klidnější jízdu a vyšší jezdce. Pokud se chcete při jízdě více bavit, zvolte 27,5″ kola - kolo bude obratnější, lépe zvládnete zatáčky a na kamenitém sjezdu bude jízda zábavnější a uvolněnější než na 29″ kole.

Kola o průměru 20" a 24" jsou určena pro juniorská horská kola.

Výběr správné velikosti kola

Jakmile máte jasno o svých požadavcích na kolo, je naprosto klíčové zvolit správnou velikost kola. Když mluvíme o velikosti kola, máme na mysli výšku rámu nebo sedlové trubky. Podle výšky postavy člověka se přizpůsobuje velikost rámu, a tedy i velikost kola. Horská kola mají označení velikosti rámu podle písmen XS, S, M, L, XL nebo podle mm, cm nebo palců, například 17", 18" nebo 19". (1 palec = 2,54 cm).

Velikosti rámů a následné číslování se však mohou mírně lišit v závislosti na značce kola nebo konstrukci rámu. Neexistuje proto žádná univerzální tabulka, která by vám řekla, že pokud měříte 175 cm, kupte si kolo velikosti M nebo 18". I když si uděláte průzkum na internetu, najdete několik velikostních tabulek, které se však mohou mírně lišit: v závislosti na typu kola - horské, krosové atd., na účelu použití kola - pánské, dámské, a také na značce - Ghost, Merida...). 

Nejlepší je nejprve vybrat konkrétní typ a model kola, o které máte zájem. Každý dobrý prodejce má u každého typu kola tabulku velikostí, která odpovídá vybranému modelu kola. Pokud tabulka velikostí není k dispozici nebo si nejste jisti výběrem velikosti, můžete je kontaktovat přímo a požádat je o upřesnění velikosti konkrétního modelu a o radu při výběru. Pokud uvažujete o koupi jízdního kola online, není na škodu zeptat se prodejce. Alespoň zjistíte, jak s vámi jako se zákazníkem komunikuje a zda mu můžete důvěřovat. Pokud má prodejce kamennou prodejnu, můžete ji navštívit a kolo si vyzkoušet.

Možná zjistíte, že jste mezi dvěma velikostmi, jako jsem byl já. V tomto případě platí pravidlo, že pokud preferujete lepší ovladatelnost (kolo se lépe ovládá) a pohodlí (rovnější záda), zvolte menší velikost, a pokud preferujete lepší šlapání s více nakloněnou polohou (lepší pro výkon), zvolte větší velikost. Vždy jsem si vybíral menší velikost, protože i když jezdím na silničním kole, mám rád uvolněnější rekreační polohu a ne příliš nakloněnou závodní polohu. Se svým výběrem jsem byl spokojen.

S hmotností kola si nedělejte příliš velké starosti

Hmotnost kola je důležitá. Mnohem důležitější je však schopnost horského kola zvládnout náročný terén. Když ve sjezdu narazíte na kameny a větve, není důležité, že vybrané kolo váží o dvě kila více než to, o kterém jste původně uvažovali. Důležitější je přesnost řízení, zatáčení a pocit, že můžete motocyklu plně důvěřovat.

Převody pro horská kola

Dnešní horská kola už nejsou tím, čím bývala. Dříve byla horská kola univerzálnější než dnes. Průměrný kopec se dá zdolat docela pohodlně a po asfaltové silnici ujedete 40 km. Doplňkovým typem horských kol jsou dnes krosová kola, která se více hodí pro jízdu po silnici a méně pro jízdu v náročném strmém terénu. Dnešní horská kola jsou dokonale konstruována pro sjezdy a mají dostatek převodů, aby zvládla i ta nejstrmější stoupání. Ale na asfaltové silnici se může stát, že vám najednou budou chybět převody, abyste mohli šlapat rychleji.

Pokud tedy plánujete jezdit na horském kole například často po hrázi, budete chtít převody, které vám umožní šlapat co nejrychleji - proto se poohlédněte po kole s co nejširším rozsahem předních ozubených kol, například 22-32-42. Případně můžete zvážit koupi krosového kola namísto horského.

Brzdy pro horská kola

Drtivá většina horských kol má dnes kotoučové brzdy - některé jsou mechanické, jiné hydraulické. Stále však existují modely, které mají "konvenční" brzdy.

Ušetřete pár korun ze svého rozpočtu

Pokud máte na horské kolo omezený rozpočet, rozhodně se vyplatí ušetřit pár kaček. Nejen proto, že budete mít pocit, že jste nakoupili levněji, ale také proto, že nákupem kola to nekončí. Když se zamilujete do jízdy na horském kole, možná si budete chtít pořídit novou kvalitní helmu, batoh na kolo nebo brýle, které v současné době nemáte, nebo začít vylepšovat své kolo o nové doplňky.

Dámská horská kola. Ano, nebo ne?

Dámské modely horských kol jsou lépe přizpůsobeny ženské postavě, protože ženy mají obvykle kratší trup než muži a totéž platí i pro délku nohou. Dámské verze jsou proto geometricky upraveny tak, aby byla kratší vzdálenost od sedla k řídítkům i od sedla k pedálům. Dámské verze horských kol se navíc liší tím, že:

- jsou vybaveny dámskými sedly - dámská sedla jsou kratší a o něco širší než pánská, takže by vám měla lépe vyhovovat. Pokud se vám kolo líbí, ale nevyhovuje vám jeho sedadlo, nemusíte si s tím dělat příliš velké starosti, protože sedadlo můžete kdykoli snadno vyměnit podle svých představ.
- řídítka bývají menší a užší - ženy mají užší ramena než muži, takže dámské verze kol mají užší řídítka. Jízda na kole, jehož šířka řídítek nevyhovuje, může vést k bolestem zad. V takovém případě se obraťte na prodejce, který vám poradí - někdy je nutná výměna kola.
- brzdové páčky - ženy mají menší ruce než muži, takže v některých případech může být pro ženy obtížnější dosáhnout na brzdy. Proto mají dámské verze kol menší a bližší brzdové páky.
- kratší kliky - aby bylo možné pohodlně dosáhnout ze sedla na pedál.
- odpružení - většina dámských horských kol má také měkčí odpružení, které se používá u kol pro nižší jezdce, protože ženy bývají lehčí než muži.

Takže pokud jste žena a přemýšlíte o koupi dámského horského kola, pak za mě rozhodně ano, protože sama jezdím na dámské verzi silničního kola a rozdíl v pohodlí oproti pánské verzi je cítit. Kolo se lépe přizpůsobí vaší postavě a padne vám jako ulité.