Jak vybrat správnou koloběžku a na co si dát pozor

Jízda na koloběžce je nespoutanou zábavou nejen pro děti, ale pro všechny věkové kategorie. Koloběžka může být skvělým dopravním prostředkem do školy, do práce nebo do města. Také jste podlehli kouzlu koloběžek a chcete si ji pořídit? Ale nevíte, jak si vybrat tu správnou koloběžku, protože jich je tolik typů? Poradíme vám, jak to udělat.

Účel používání koloběžky

Před nákupem koloběžky se ujistěte, že víte, kde na ni budete nejčastěji jezdit. Ať už chcete jezdit jen do práce, po městě, na krátké či dlouhé cesty, nebo chcete přeskakovat obrubníky. Můžeme je tedy rozdělit do několika kategorií, jako jsou městské koloběžky, koloběžky pro turistiku nebo koloběžky pro sport.

Městské koloběžky

Koloběžky do města jsou obvykle menší. Nejmenší modely mají malá kola, úzká řídítka, zadní brzdu ovládanou nohou a nižší stoupací pás. Obvykle se jedná o kratší koloběžky s menšími koly, které vám usnadní manévrování a vyhýbání se obrubníkům a výmolům. Větší modely městských koloběžek mají větší rám, mají brzdy na řídítkách a nemusíte se bát vyjet s nimi i na kratší výlet.

Ideální městská koloběžka pro dospělé má 16" nebo 12" kola, případně 16" přední kolo a 12" zadní kolo. Díky mimořádně velkým kolům koloběžky dobře drží stopu, zejména v zatáčkách. Velmi oblíbené jsou také skládací koloběžky, které lze snadno složit a pohodlně přenášet v tašce jako příruční zavazadlo nebo v případě potřeby uložit do kufru auta.

Koloběžky pro pěší turistiku

Turistické koloběžky se často podobají sportovním koloběžkám. Mají robustnější konstrukci a jsou vyrobeny z odolných materiálů. Jsou stabilnější a rychlejší. Pokud si plánujete pořídit koloběžku pro pěší turistiku a výlety, doporučujeme koloběžky s 20" předním a 16" zadním kolem nebo dokonce s 26" předním a 20" zadním kolem.

Na dlouhé výlety a procházky jsou tyto koloběžky ideální, ale ve městě na nich budete jezdit velmi neohrabaně, protože nejsou vhodné pro jízdu ve městě. Díky koloběžkám pro psy, které jsou vybaveny pružným vodítkem a tlumičem, můžete vzít na výlet i svého čtyřnohého přítele.

Sportovní koloběžky

Pokud se chcete koloběžkování věnovat závodně, musíte si vybrat koloběžky určené speciálně pro sportovní využití a dlouhé trasy. Můžete si například pořídit skútr pro mushing (závody psích spřežení), který má vyladěnou geometrii rámu a skvěle se ovládá. Má konstrukci z velmi odolných materiálů, skvělé aerodynamické vlastnosti a dvě ruční brzdy.

Mezi další sportovní koloběžky patří modely určené pro jízdu z kopce. Mají níže posazená řídítka, která přirozeně snižují těžiště jezdce při jízdě. Díky tomu je s nimi vyšší rychlost. Mezi specializovanější modely patří freestylové koloběžky určené pro triky a skoky na U-rampách nebo ve skateparcích. Mají malá kolečka a velmi pevný a lehký rám, který vydrží skoky a nárazy.

Jaká kola zvolit?

Velikost kol koloběžky souvisí s účelem, pro který koloběžku kupujete, tj. kde ji budete nejčastěji používat. Je rozdíl mezi městským a sportovním typem koloběžky. Obecně platí, že čím větší kola koloběžka má, tím je rychlejší díky nižšímu valivému odporu, méně se na ní nadřete, ale také se hůře ovládá. Naopak koloběžky s menšími koly jsou do města vhodnější, protože se lépe ovládají. Menší kola jsou proto vhodná i pro začátečníky a děti. Pokud je zadní kolo menší než přední, je koloběžka obratnější.

Pokud jde o kola, nejdůležitější roli hraje jejich tvrdost. Od toho se odvíjí pohodlí a rychlost jízdy.

Můžete si vybrat koloběžky

- S tvrdými kolečky - z PVC (dětské koloběžky) nebo PU. Jsou rychlejší a vhodné pro hladké a rovné povrchy. Nejsou vhodné pro jízdu v terénu, protože na nich pocítíte každou nerovnost.
- S nafukovacími koly - mají větší průměr a jízda na nich je rychlá, jen musíte vynaložit více úsilí než s pevnými koly. Jsou měkké a vhodné pro jízdu v terénu a na nerovném povrchu. Lépe drží na povrchu a lépe tlumí nárazy.

Brzdy

Pokud plánujete jezdit převážně ve městě, postačí vám zadní brzda, ale pro těžší uživatele je vhodnější klasická třmenová brzda. Jejich údržba je velmi snadná a cenově dostupnější. Pro sportovce, kteří koloběžky používají na různé závody a náročnější sportovní aktivity, jsou vhodné kotoučové brzdy.

Nášlapná deska

Při výběru koloběžky věnujte pozornost stupačkám, které určují, jak pohodlně se vám bude odrážet. S tím souvisí i výška nášlapné desky. Pro sportovní modely je vhodná vyšší deska běhounu (8 cm). Koloběžky jsou totiž určeny do náročnějšího terénu. Na druhou stranu, do města a pro běžné používání skútru postačí nižší běhoun (kolem 5 cm). Velikost nášlapné desky by měla umožňovat pohodlnou a bezpečnou jízdu. Měla by odpovídat velikosti nohy jezdce. Optimální délka podnožky pro dospělého člověka je přibližně 40 cm. Čím delší je stupátko, tím hůře se koloběžka ovládá.

Nosnost

Dalším parametrem, který byste měli vzít v úvahu, je nosnost neboli maximální zatížení koloběžky. Nejčastěji se setkáte s koloběžkami s nosností v rozmezí 100 až 150 kg. Při jízdě v náročnějším terénu je nutné zvolit vyšší nosnost, protože hmotnost člověka je vyšší než za normálních okolností při přistání a skocích.

Výška řídítek

Při výběru koloběžky byste neměli podceňovat výšku řídítek. Ačkoli si ji každý může nastavit sám, obvykle se pohybuje mezi 80 a 110 cm. Obecně platí, že řídítka by měla být ve výšce boků. Příliš nízko nastavená řídítka způsobují náklon, který páteři neprospívá. Naopak příliš vysoká řídítka zhoršují řízení skútru, což může být při vyšších rychlostech nebezpečné.

Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem, takže vám nezbývá nic jiného než si vybrat ten správný model a závodit s větrem o závod. Nezapomeňte si poté spočítat naše pojištění BikePlan, aby jste vy a vaše koloběžka byli po každý radostný kilometr v bezpečí.