Proč potřebují cyklisté pojištění pro sebe i své kolo?

Co se vám vybaví, když se řekne cyklistika? Třeba pohyb v přírodě nebo činnost, která vás baví?

Je však samozřejmé, že jízda na kole, stejně jako řízení auta nebo jízda na motocyklu, s sebou nese potenciálně velké riziko. I při dodržení těch nejpřísnějších bezpečnostních opatření, od uzamčení kola podle nejpřísnějších bezpečnostních požadavků až po neustálé používání bezpečnostního vybavení, může dojít (a dochází) k nepředvídaným událostem, jako jsou vážná zranění a krádeže.

Navíc se tyto incidenty nestávají jen profesionálním cyklistům nebo sportovcům. Stávají se běžně i normálním lidem. Koneckonců, nikdy byste neřídili auto bez pojištění. Proč tedy riskovat na kole nebo elektrokole?

Bez spolehlivého pojištění pro cyklisty vám hrozí nejen fyzická, ale i finanční újma. Pojďme se tedy podívat na to, proč cyklisté potřebují pojištění, a na hlavní typy pojištění, jejichž uzavření byste měli vážně zvážit.

Odpovědnost za škodu způsobenou provozem

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem předmětu pojištění kryje vaše případné soudní poplatky a výdaje v případě, že je proti vám vznesen nárok na náhradu škody za neúmyslné zranění jiné osoby nebo poškození majetku třetí strany. Může se jednat o relativně drobné nehody - jako je poškození automobilů nebo jiných vozidel během jízdy - až po závažnější incidenty.

Téma odpovědnosti cyklistů za škodu se dostalo do centra pozornosti během nedávného soudního sporu pana F. Karlíka. Pan Karlík byl úspěšně žalován učitelkou v mateřské školce Evou P., do které narazil a kterou srazil poté, co vstoupila do vozovky, zatímco se dívala do svého mobilního telefonu. Výsledné soudní i právní poplatky a náhrada škody činily více než 2 milióny, neboť Karlík neměl v době nehody své kolo pojištěno.

Položte si jednoduše otázku: Mohli byste si dovolit zaplatit takovou částku, kdybyste neměli pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem?

Současný nárůst popularity elektrokol (neboli ebiků) je dalším důležitým faktorem, pokud jde o pojištění odpovědnosti za škodu.

V roce 2020 bohužel zemřela nejmenovaná chodkyně, na následky zranění, která utrpěla při srážce s elektrokolem. Ačkoli byl cyklista později zproštěn obvinění z usmrcení z nedbalosti, jel bez pojištění a právní náklady i odškodné rodině bylo vyšší než 5 miliónů.

Podobné případy jasně dokazují, že specializované pojištění není luxus, ale téměř nutnost. A je to malá cena ve srovnání s potenciálně astronomickými soudními nebo právními náklady či odškodným. Pojištění BikePlan nabízí možnost uzavření připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem předmětu pojištění pro cyklisty až do výše 10 milionů.

Pojištění kola nebo elektrokola proti krádeži i poškození

Je smutnou skutečností, že vaše drahocenné kolo či elektrokolo (a s ním spojené příslušenství) je velmi náchylné k poškození a zároveň velmi lákavé k odcizení pro zloděje. Nehody a havárie se při jízdě stávají až příliš často a jejich oprava někdy stojí vyšší tisíce či dokonce desetitisíce. My rozumíme tomu svíravému pocitu, když zjistíte, že vaše kolo není tam, kde jste ho nechali. Se specializovaným pojištěním BikePlan jste však chráněni před nutností platit za opravu nebo nákup nového kola z vlastní kapsy. 

Nedávno jsme napsali také o tom, co dělat, když vám ukradnou kolo. Tip: prvním krokem je nepanikařit!

Ochrana kol či elektrokol po celé Evropě

Cyklistika samozřejmě není jen českou záležitostí - výlety do zahraničí na kolech nebo elektrokolech jsou stále populárnější, a to po celé Evropě.

Mezi oblíbené destinace patří například stezky v horách jižního Španělska, relaxační pobyty s rodinou a přáteli ve Francii a turistické dovolené kolem Italských jezer.

S naším pojištěním BikePlan si můžete užít cestu bez starostí napříč celou Evropou. Specializované pojištění BikePlan lze navíc uzavřít online umožňuje vám vytvořit si pojistnou smlouvu podle vašich individuálních potřeb a hodnoty vašeho kola nebo elektrokola.

Na kole bezpečně a s jistotou!

Jízdu na kole, ať už pro zábavu, z důvodu dojíždění do práce nebo pro svou soutěživost, milují miliony lidí v celé ČR. Je však spojena s určitým rizikem. Specializované cyklistické pojištění vám může zajistit jistotu, že v případě neštěstí či nehody budete vy i vaše kolo nebo elektrokolo ochráněno.