Jaké nářadí by měl vozit každý cyklista a to nejen na cyklovýlety?

Rádi vyjíždíte na kole za město a jezdíte dlouhé a náročné trasy? Možná některé cyklovýlety trvají déle než jeden den? Rozhodně je nechcete přerušovat kvůli něčemu tak přízemnímu, jako je porucha. Ale to není těžké, když jedete po nerovných cestách mimo asfalt. Objevte příslušenství, které vám pomůže v každé situaci, a přidejte je do své sady nářadí na kolo!

Sada na opravu duší

Nejjednodušší možnou poruchou kola je samozřejmě propíchnutá pneumatika. Existují dva způsoby opravy: 

Vyměňte ji za náhradní duši, kterou vozíte s sebou ve vhodně upravené tašce;

Použití opravné sady. Sada na opravu se ukáže jako mnohem lepší a ekonomičtější volba pro malou díru. Uvnitř této malé krabičky je lepidlo, mini struhadlo a záplaty různých velikostí.

Lžíce, tmel a pumpička

Když už jsme u řešení problému, nesmíme zapomenout na nářadí potřebné k montáži a huštění pneumatik. Proto jsou lžíce a pumpička naprosto povinnou výbavou zodpovědného cyklisty.

Těsnicí hmota na pneumatiky je specializovaný sprej, který utěsní propíchnuté místo pneumatiky, zároveň ji napumpuje a připraví na další jízdu. Využívají ji především příznivci bezdušových pneumatik. Hodí se však v případě, že lepidlo, které bylo příliš dlouho přenášeno, vyschne a ztratí své vlastnosti.

Sada na opravu řetězu

Lidem, kteří nejezdí s kolem na extrémní horské túry, se přetržení řetězu pravděpodobně nestane. Pokud však patříte mezi milovníky vzrušení, měli byste být na takovou možnost připraveni. Sada na opravu řetězu by měla obsahovat náhradní články nebo spony (před nákupem se ujistěte, že mají správnou velikost!), krimpovací kleště na řetěz, které vám umožní tyto malé části vyměnit, a mazivo.

Sada klíčů

Cyklistický multitool není nic jiného než sada klíčů odpovídající velikosti všech šroubů na vašem kole, doplněná praktickým šroubovákem a imbusovým klíčem. Na trhu najdeme spoustu opravdu chytře navržených sad. K těm nejdražším a nejsložitějším patří hned lžíce na pneumatiky nebo řetězové klíče. Nemusíte tak tyto nástroje nosit zvlášť a obávat se jejich ztráty.

Co by ještě nemělo chybět na cyklistické túře?

Všechny výše uvedené nástroje lze pohodlně schovat do brašny na kolo připevněné k rámu nebo do vašeho baťohu. Při hledání vhodné brašny na kolo věnujte pozornost kapacitě jednotlivých modelů a typům zapínání, abyste měli jistotu, že při jízdě na nerovných cestách o své věci nepřijdete. Možná vás zajímá, bez jakých dalších věcí byste nikdy neměli odjíždět z města. Patří mezi ně:

Nabitý telefon - abyste v případě ztráty mohli zkontrolovat svou polohu v navigační aplikaci nebo si v případě nehody zavolat pomoc;

Láhev s vodou - každý sportovec přece potřebuje udržovat své tělo správně hydratované;

Hotovost - v případě nouze je vždy dobré mít u sebe finanční prostředky, za které si můžete koupit jídlo, pití, peroxid vodíku nebo obvaz;

Světla na kolo - jsou naprosto nezbytná, pokud se vaše cesta protáhne a vy se budete muset vracet domů po setmění;

Máte v brašně nebo batohu ještě místo? Vezměte si s sebou teplejší oblečení pro případ změny počasí. Dobrým nápadem je také sportovní bunda do deště, která zabírá velmi málo místa, protože se dá celá nacpat do vlastní kapsy.