Ukážeme vám, jak se správně obléknout na kolo

Jste nadšený cyklista a chcete si užít jízdu na kole za každého počasí? Abyste si jízdu na kole dostatečně užili a nemuseli se starat o to, zda je vám horko, zima nebo prší, musíte se vhodně obléknout. V následujících řádcích vám poradíme, jak může vypadat správné cyklistické oblečení v praxi.

Kvalitní cyklistické oblečení

Na trhu je dnes velké množství cyklistického oblečení, a pokud to s cyklistikou myslíte alespoň trochu vážně, investice do kvalitního oblečení se vám rozhodně vyplatí. Jednotlivé části cyklistického oblečení by měly být přiléhavé. Není to však kvůli estetice a eleganci. Přiléhavé oblečení snižuje odpor vzduchu, a tím zlepšuje zážitek z jízdy. Pokud fouká vítr, snižuje to pocit chladu, protože vytváří jakousi druhou kůži.

Cyklistické oblečení v létě

Cyklistika v létě patří k nejrozšířenějším, protože příjemné teplé počasí láká k jízdě na kole snad každého. Aby vám v létě nebylo příliš horko, postačí cyklistický dres s krátkým rukávem a cyklistické kalhoty. Můžete také zvážit tenkou vrstvu funkčního prádla, které zabraňuje přehřátí a dobře odvádí pot. Mnoho lidí se mylně domnívá, že funkční prádlo je určeno pouze na zimu. To však není pravda. Funkční oblečení se v létě používá právě kvůli schopnosti odvádět pot z pokožky. Nemá přitom žádnou termofunkci, tj. neudržuje vyprodukované teplo.

Moderní materiály používané k výrobě cyklistických dresů zajišťují dostatečnou cirkulaci vlhkosti a udržují tělo v příjemné teplotě. V případě extrémních veder si můžete vybrat dres s dlouhým zipem, který lze rozepnout po celé délce.

Cyklistické kalhoty na léto by měly mít antibakteriální úpravu. V horkých a slunečných dnech nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Nedávejte chladnému počasí šanci

Přechodná období bývají nepředvídatelná. V jednu chvíli je příjemné teplo a vzápětí může být krutá zima, když se slunce schová za mraky. Nemluvě o nepříjemném větru. V takovém počasí si musíte vybrat oblečení, které vás ochladí i zahřeje, když to potřebujete.

Oblečte si několik tenkých vrstev na sebe, které můžete v teplém počasí snadno svléknout. Budete tak připraveni na chladné i teplé počasí. Oblečte si funkční spodní prádlo a cyklistický dres s krátkým nebo dlouhým rukávem. V případě krátkých rukávů můžete zvolit návleky na ruce. Vhodná je také lehká větruodolná a nepromokavá bunda.

Pokud je venku chladno, můžete místo cyklistických šortek zvolit tříčtvrteční cyklistické ponožky. Během přechodného období vás může kdykoli zastihnout liják, proto by ve vaší výbavě neměla chybět pláštěnka na kolo.

Na kole můžete jezdit i v zimě

Jízda na kole má své kouzlo i v zimě, jen je třeba se správně obléknout. Vhodné jsou tři vrstvy oblečení. Jako první, základní vrstvu si oblečte termoprádlo, které odvádí vlhkost od těla a udržuje pokožku v suchu. Tělesná vlhkost je pak odváděna z těla do další vrstvy, která ji odvádí dovnitř a pryč od těla, kde se odpařuje.

Druhou vrstvou je tepelná izolace. Udržuje teplo a zároveň odvádí vlhkost ven. Právě tuto vrstvu byste při jízdě na kole v chladném počasí neměli vynechat, abyste se zahřáli. Vhodné jsou fleecové mikiny nebo bundy. Bavlněné oblečení není vhodné, protože zadržuje vlhkost. V důsledku toho chladí a nezahřívá vás.

Vrchní vrstva oblečení je ochranná a měla by vás chránit před deštěm, sněhem a větrem. Skvělé jsou softshellové cyklistické bundy s vnější vrstvou, která zabraňuje pronikání vody. Velkou výhodou je, když mají tyto bundy také podlepené švy, kterými by jinak prosakovala voda. Tato vrstva samozřejmě také propouští vlhkost. Bundy mohou být zateplené nebo i tenké, které se snadno sbalí.

V zimě je vhodné obléknout si dlouhé zateplené cyklistické kalhoty, které vás v případě velkých mrazů zahřejí. Cyklista se v zimě neobejde bez zimních neoprenových rukavic nebo návleků na nohy. Při jízdě na kole v zimě trpí chladem nejen ruce, ale také hlava. Proto vás zimní čepice pod helmou nebo kuklou udrží v teple. Kapuce také chrání krk před chladem.

Na kole jste vystaveni různým povětrnostním podmínkám, a proto byste na ně měli být dobře připraveni. Nepodceňujte zhoršení počasí a mějte teplejší oblečení, které vás zahřeje. Výběr cyklistického oblečení necháváme na vás, protože každému vyhovuje něco jiného. Časem však zjistíte, že investice do kvalitnějšího oblečení se rozhodně vyplatí.