Cyklistika v zimě - na co si dát pozor

Jsou cyklisté, kteří neodkládají kola ani v těch nejtužších zimách a nejkrutějších mrazech. Zima a sníh pro ně zatím nemusí být překážkou, která by jim bránila vytáhnout kolo i v tomto počasí. Pokud chcete být jedním z nich, je právě pro vás určen tento článek, ve kterém se dozvíte, jaké nástrahy s sebou cyklistika v zimě přináší a na co si musíte dávat velký pozor.

Jízda na sněhu

Zima s sebou obvykle přináší sníh, i když v posledních letech je ho trochu málo. Hlavní tahy našich silnic jsou většinou udržované, sníh je odhrnutý, a pokud zrovna neprobíhají silné sněhové přeháňky, nebudete mít se sněhem na silnici problém. Pokud však cyklotrasa vede po silnicích III. třídy, můžete se setkat se sněhovou pokrývkou. To platí i pro cyklostezky, které vedou mimo krajinu, mnohdy nejsou udržovány ani v zimě a můžete se na nich setkat se sněhem.

Jízda na sněhové pokrývce může být docela adrenalinová, kolo se stává neovladatelným pod nohama i při výšce sněhu 10 - 15 cm. Pak musíte být velmi opatrní a přizpůsobit rychlost, protože při brzdění má motorka mnohem delší brzdnou dráhu než kdykoli předtím. Na sněhu se doporučuje jezdit na lehké převody. Před jízdou na sněhu doporučujeme vyzkoušet si smyk a brzdění na známém místě, aby vás na silnici nic nepřekvapilo.

Velkým problémem může být jízda na kole v terénu, například na lesních cestách, které jsou na podzim často pokryté listím a hlínou, a když k tomu ještě napadne sníh, může snadno dojít ke smyku.

Jízda na ledě

I když je v zimě slunečno a nemrzne, může se stát, že vás i na relativně suché a dobře udržované silnici překvapí náledí. Silnice je sice suchá, ale v místech, kde sníh taje, zůstává led. Led vás může překvapit také na mostech, na silnici kolem vodních toků nebo na místech, která jsou trvale ve stínu. Dobře si prohlédněte terén před vámi, aby vás taková místa nepřekvapila.

Pokud se již dostanete na zledovatělou plochu, nebrzděte, neodbočujte a udržujte rovnováhu. Pomalejší je lepší než pomalejší. Nejenže je brzdění na ledu velmi nebezpečné, ale smyk z nepozornosti je často nebezpečný a nekontrolovatelný, zejména při vyšších rychlostech.

Ve městech vás může překvapit smyk na místech, jako jsou železné poklopy nebo tramvajové koleje. Přechody pro chodce jsou však také velmi kluzké, protože často nejsou natřeny kvalitním nátěrem.

Špatná viditelnost

Všichni víme, že v zimě se rychle stmívá, a i když jedete na kole ve dne, můžete se rychle ocitnout nejen ve tmě, ale také v mlze, mrholení nebo sněžení. Myslete na dobré osvětlení nejen přední, ale i zadní části kola. Osvětlení na kole slouží nejen k tomu, abyste dobře viděli, ale také k tomu, aby vás ostatní účastníci silničního provozu včas viděli. Vpředu potřebujete bílé světlo a vzadu za snížené viditelnosti červené světlo.

V zájmu bezpečnosti si před jízdou zkontrolujte také odrazky, abyste se ujistili, že jste je od poslední jízdy náhodou neztratili nebo nepoškodili. Opět bílá odrazka vpředu, červená vzadu a oranžové odrazky na obou pedálech. Na kola také umístěte oranžové odrazky, abyste byli vidět z boku. Světla a odrazky jsou povinnou výbavou jízdního kola.

Reflexní doplňky a prvky na oblečení jsou při jízdě na kole v zimě skvělým pomocníkem a ochrannou pomůckou, protože cyklistovi poskytují skvělou viditelnost.

Drsné slunce

V zimě může být velkým nepřítelem také ostré slunce, které může cyklistu zaskočit. V kombinaci s odrazem od sněhu může být jízda na kole velmi nepříjemná. Takže i když je zima, nezapomeňte na brýle. Není to módní doplněk, ale rozhodně patří k zimnímu sportu a vaše oči vám za něj poděkují.

Poškozené brzdy

V zimě se ujistěte, že jsou vaše brzdy v dobrém stavu zvenku i zevnitř. Jejich účinnost může být při teplotách pod bodem mrazu snížena. Před každou jízdou je zkontrolujte, zda správně fungují. Zejména pryžové brzdové obložení se za mokra rychleji opotřebovává. Častěji je čistěte, abyste je chránili před oxidací a korozí, a nezapomeňte na olej.

Při jízdě na zasněženém povrchu se vyhněte prudkému brzdění nebo brzdění oběma brzdami současně. Musíte brzdit opatrněji a jezdit pomaleji než kdy jindy.

Zanedbaná údržba kola

V zimních měsících je kolo velmi namáháno a sníh, mráz a voda na silnicích kladou na jeho péči mnohem vyšší nároky. Po každé jízdě vždy očistěte kolo od sněhu a vody suchým hadříkem, protože je náchylnější ke korozi a nejvíce na něj působí sůl, která se sype na silnice.

V zimě olejujte motorku třikrát častěji než v létě a můžete používat hustší zimní oleje. Stejně jako brzdám, ani řetězu neprospívá vlhkost a je třeba jej pravidelně čistit a mazat.

Přehuštěné pneumatiky

V zimě se doporučuje snížit tlak v pneumatikách, aby kolo lépe sedělo na sněhu. Snížením tlaku se mírně zvětší styčná plocha mezi kolem a povrchem, čímž se sníží riziko smyku. Je však důležité pamatovat na to, abyste nepřekročili minimální tlak uvedený na pneumatice. Pokud chcete být na sněhu a ledu v bezpečí, můžete přistoupit k výměně pneumatik. Na trhu se můžete setkat s pneumatikami s malými kovovými hroty, které mají kovové hroty a dokonale drží na sněhu a ledu.