Nejčastější chyby při jízdě na kole

Cyklistika je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších sportů. Pomáhá zlepšovat kondici, zlepšuje zdraví a je vhodný pro každého bez ohledu na věk. Začít můžete kdykoli a v jakémkoli ročním období. Je však vhodné vyvarovat se některých častých chyb, kterých se dopouštějí nejen začátečníci. Které to jsou?

Jízda bez ovládání kola

Před první jízdou je třeba kolo zkontrolovat v prodejně kol. Zvláště pokud jste kolo vytáhli poprvé po několika letech nebo po zimní sezóně. I když je vaše kolo v perfektním stavu, zkontrolujte, zda jsou kola nahuštěná, řetěz namazaný atd. Doporučujeme vzít si s sebou na cestu základní opravárenské nářadí.

Během jízdy ji budete potřebovat:

⦁ náhradní duše (lepení),
⦁ montážní páka,
⦁ mininářadí s nýtovačem,
⦁ čerpadlo,
⦁ a náhradní záplaty.

To jistě stačí na většinu problémů, které vás mohou zastihnout na cestách. Všechny tyto nástroje můžete snadno sbalit do batohu nebo do pouzdra, které připevníte na kolo.

Nesprávně seřízené kolo

Nejčastější chybou při jízdě na kole je špatné nastavení samotného kola. Kolo je třeba nastavit tak, aby jízda na něm byla pohodlná. Výška sedla by měla být nastavena tak, aby nohy při šlapání zůstaly v mírném úhlu. Pokud sedíte na kole a máte nohu na pedálu, který je dole, měli byste se ho bez problémů dotknout patou. Pokud budete mít sedlo příliš nízko, mohou vás pálit stehna, a pokud bude sedlo příliš vysoko, budete se muset hrbit, což způsobí bolesti páteře.

Po výšce je stejně důležitý i sklon sedla. Pokud máte sedlo nakloněné dolů, sklouznete ze sedla. Při rekreační jízdě na kole je vhodné umístit sedlo v jedné rovině se zemí.

Nastavte si také řídítka. V ideálním případě je nastavte do stejné výšky jako sedlo nebo o několik centimetrů níže. Pokud nechcete mít závodní kolo, na kterém se celé tělo více naklání, umístěte řídítka tak, aby byl trup jen mírně předsunutý, přibližně o 20 stupňů. V této poloze vás nebudou bolet záda. Závodníci dávají řídítka mnohem níže než sedlo, ale nejdůležitější je, aby vám poloha na kole vyhovovala.

Přeceňování svých schopností

Cyklistika je poměrně náročný sport. Nepřeceňujte proto své schopnosti a pamatujte, že zátěž je třeba zvyšovat postupně. Na začátku se doporučuje začít s krátkou tratí a postupně ji zvyšovat. Můžete začít jezdit na kole sami nebo s těmi, kteří také začínají. Určitě není vhodné vydávat se na dlouhou trasu se skupinou trénovaných cyklistů po několika dnech nebo týdnech jízdy na kole. Jednak s nimi po pár kilometrech nebudete schopni držet krok, a i kdyby ano, druhý den se vám to vrátí v podobě pořádné svalové křeče. To vás může demotivovat a můžete se vzdát jízdy na kole. To platí nejen pro začínající cyklisty, ale i pro ty, kteří na kole dlouho neseděli.

Nedostatečné brzdění

Při jízdě na kole je třeba umět správně brzdit. Prudké brzdění na poslední chvíli je nejlepší způsob, jak si na kole ublížit. Při jízdě na kole musíte umět předvídat a být opatrní, zejména na kluzkém povrchu. To znamená brzdit včas, plynule a v případě potřeby lehce. Například při vjíždění do ostré zatáčky je třeba brzdit ještě před vjezdem do zatáčky. Nikdy nebrzděte prudce, protože by se vám mohla zablokovat kola, dostali byste smyk a kolo by se stalo neovladatelným.

Používejte současně přední i zadní brzdy. Brzdění přední brzdou je sice účinnější, ale snadno se vám může stát, že kolo zablokujete a spadnete. Na druhou stranu při brzdění zadní brzdou může dojít ke smyku zadního kola, ale je snazší zastavit.

Více cyklistů vedle sebe

Určitě se to stává i běžným cyklistům. Při jízdě na kole si přátelé chtějí povídat. To je možné na cyklostezce. Ve městě nebo na silnicích je však něco takového nemyslitelné a samozřejmě zakázané. Cyklisté smějí jezdit pouze v jedné řadě za sebou, s výjimkou jízdy po cyklostezce, kde smějí jet dva cyklisté vedle sebe, pokud neomezují nebo neohrožují ostatní cyklisty.

Pitný režim

Velmi častou chybou cyklistů je, že podceňují příjem tekutin a vyrážejí na túru bez vody v domnění, že jedou jen na krátkou cyklistickou túru. Cyklistika je však sport jako každý jiný a při každém sportu je třeba dodržovat pitný režim. Množství přijímaných tekutin je u každého člověka individuální, ale je nutné vypít každých 15 minut přibližně 100-200 ml vody nebo jiných tekutin. Pokud vás čeká delší cyklistický výlet, přibalte si něco malého k jídlu, například energetickou tyčinku. Tím zabráníte úplnému vyčerpání svých energetických zásob.

Nevhodné oblečení

Špatné počasí neexistuje, jen špatně oblečený cyklista. Cyklista je na kole vystaven rozmarům počasí, a proto musí být na jízdu na kole dobře připraven. Je vhodné mít s sebou teplejší oblečení nebo něco proti dešti, i když je venku příjemné teplo. Na trhu je dnes spousta kvalitního cyklistického oblečení, stačí si jen dobře vybrat. Více informací najdete v našem článku o tom, jak se oblékat na kolo.

Chyb, kterých se cyklisté dopouštějí, je jistě stále dost, ale my jsme se zaměřili na ty nejčastější. Když je odstraníte, budete si jízdu na kole více užívat a stane se vaším oblíbeným sportem.