Klasické kolo nebo elektrokolo?

Plánujete si brzy koupit nové kolo a nemůžete se rozhodnout, které si vybrat? Rozhodujete se, zda se vydat typickou cestou a koupit si klasické kolo, nebo chcete vyzkoušet elektrokolo? Každý z nich má své výhody a nevýhody. Nabízíme vám několik základních faktorů, které by vás měly vést při rozhodování.

Pokud jste vášnivý cyklista, je volba jednoduchá

Pokud jste vášnivým cyklistou a jízda na kole je vaším koníčkem, určitě jste si již vybrali. Sáhli jste po klasickém kole, kde nepotřebujete asistenci elektromotoru, protože si rádi užíváte čas strávený na kole a máte rádi výzvy. Klasické kolo je vhodné pro ty, kteří rádi sportují, chtějí zůstat fit a využívají kolo k tréninku. Při koupi elektrokola člověk jednoduše zleniví a je náchylnější využívat asistenci elektromotoru, zejména při šlapání do kopce.

Pokud však chcete vyměnit auto za kolo, abyste se rychleji dostali do práce, nebo máte problémy s klouby a vaše kondice už není taková, jako když jste byli mladší, pak je pro vás lepší alternativou elektrokolo. Skvěle se hodí i pro manželku vášnivého cyklisty, která s ním chce trávit čas na kole, ale nedokáže držet krok s jeho tempem. Elektronické kolo je vhodné pro ty, kteří nemají dobrou kondici, ale chtějí poznávat okolí nebo krajinu z kola, aniž by se unavili a šlapali v náročném terénu.

Je důležité vědět, že motor elektrokola je konstruován tak, aby násobil výkon, který sami vkládáte do pedálů, a nečekejte, že vám zajistí jízdu bez námahy. To si pak můžete rovnou koupit motocykl nebo moped. Motor je asistovaný a šetří vaši sílu, ale zároveň se musíte podílet i vy otáčením pedálů.

Elektrokolo je vybaveno cyklopočítačem. Ta sleduje, kolik úsilí vynakládáte na šlapání a jak rychle jedete. Můžete také nastavit úrovně intenzity elektrické asistence, tedy jak moc vám má kolo pomáhat. Důležité je, že elektrický pohon lze také zcela vypnout, takže šlapete jako na běžném kole.

Máte čas se o své kolo starat?

Při rozhodování, zda zvolit klasické kolo nebo elektrokolo, byste si měli položit otázku, zda máte čas se o kolo starat. Pokud jste zaneprázdněni a nemáte dostatek času se o něj starat, doporučujeme vám raději klasické kolo. Samozřejmě jsme tím nechtěli říct, že se o něj nemusíte starat, to ne, ale péče je nesrovnatelně jednodušší. Jednou za rok si nechte udělat posezónní prohlídku, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Nemusíte řešit nic víc než občasné prasknutí kola, opravu defektu nebo nečekanou opravu rozbitého kola.

Samozřejmě je třeba se o elektrokolo starat více než o klasické kolo. Po každé jízdě je dobré jej vyčistit, aby nedošlo k poškození elektronických součástek. Samozřejmostí je pravidelné dobíjení baterie, aby mohla spolehlivě plnit svůj účel. Některá elektrokola už také nejsou opravitelná běžným cyklistou, a pokud se něco pokazí, musíte jít do servisu, aby vám to opravili.

Cena jízdních kol

Pro mnoho lidí je cena jízdního kola důležitým faktorem při jeho výběru. Pořízení elektrokola je jistě výrazně dražší než nákup běžného jízdního kola. Jeho cena začíná někde kolem 800 eur a výše, zatímco klasické kolo můžete koupit za třetinu jeho ceny. Přestože kvalitní klasické jízdní kolo lze pořídit za tisícovku.

Musíte se však ptát nejen na to, kolik kolo stojí, ale také například na to, jak často ho budete používat. Pokud budete elektrokolo používat poměrně často, počáteční investice se vám vrátí. Pokud však budete elektrokolo používat jen sporadicky a na kratší vzdálenosti, je pro vás lepší klasické kolo.

Výhody a nevýhody klasického kola a elektrokola

Když se podíváte na výhody a nevýhody jednotlivých kol, narazíte na zajímavou skutečnost. A sice, že výhody klasického jízdního kola znamenají zároveň nevýhody elektrokola. Tam, kde začínají výhody elektrokola, začínají nevýhody klasického kola. Ale pojďme si to vysvětlit.

Výhody elektrokola

- Méně namáhá klouby a kolena než na klasickém kole,
- můžete na něm jezdit i po cyklostezkách a v parcích,
- nepotřebujete licenci,
- je těžší ho ukrást, protože k jeho ovládání je potřeba klíč,
- je snadné jezdit na obtížných trasách.

Nevýhody elektrokola

- Vyšší cena,
- vyšší hmotnost než u běžného kola,
- rychlejší opotřebení pneumatik kol,
- výměna pneumatik nebo duší je obtížnější,
- dražší servis.

Výhody klasického jízdního kola

- nižší kupní cena,
- nižší hmotnost ve srovnání s elektrokolem,
- snadnější servis a výměna duší nebo pneumatik,
- vhodné pro ty, kteří chtějí trénovat.

Nevýhody klasického kola

- vyšší zatížení kloubů a kolen,
- rychle se unavíte a zároveň se zpotíte,
- snadno ukrást,
- je nutná dobrá fyzická kondice.

Záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro klasické jízdní kolo, nebo pro elektrokolo. Oba druhy i všechny modelové vám kdykoli pojistíme.