Můžete během nemoci jezdit na kole? Našli jsme pro vás odpověď

Odpověď na otázku, zda byste měli jezdit na kole, i když je vám špatně, není tak jednoduchá. Hodně záleží na tom, jak dobře nasloucháte svému tělu a jak dobře rozumíte jeho signálům. V některých případech vám jízda na kole může pomoci, v jiných naopak váš stav zhoršit. Přečtěte si náš článek, kde najdete další podrobnosti.

Kdy byste rozhodně neměli nasedat na kolo

Existují příznaky, které vám napovídají, že jízda na kole je to poslední, na co byste měli ve svém stavu myslet:

Horečka - možná je zbytečné se o ní vůbec zmiňovat, ale pro pořádek ji uvedeme. Pokud teploměr ukazuje horečku, je nejbezpečnější zahájit léčbu a jízdu na kole na chvíli odložit.

COVID-19 - podobně, pokud máte podezření na COVID-19 nebo jste pozitivně testováni, nejezděte na kole.

Infekční nemoci - jízda na kole, zejména ve skupinách, se nedoporučuje, a to ani v případě infekčních nemocí, které se šíří například vzduchem nebo přímým či nepřímým kontaktem.

Závratě, celková slabost - pokud se vám točí hlava a cítíte se slabí, můžete se při jízdě na kole dokonce vystavit riziku zranění nebo neúmyslného způsobení nehody.

To znamená, že pokud vám život znepříjemňuje mírná bolest hlavy, ucpaný nos, nachlazení nebo škrábání v krku, jízda na kole (samozřejmě bez náročných a vytrvalostních jízd) může váš imunitní systém pozitivně "nakopnout". Pokud tedy tyto příznaky nejsou příliš silné, mírné cvičení vám neublíží a může být dokonce prospěšné.

Praktický test pro nadšené cyklisty

Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli máte vytáhnout kolo a dát si alespoň trochu zabrat, nebo jestli by bylo rozumnější počkat, až se zase rozjedete, může vám pomoci jednoduchý test. Ten říká, že byste se měli zaměřit na příznaky nemoci, které prožíváte. Pokud se příznaky nemoci soustředí pouze na horní část těla, tedy na oblast nad krkem, nejedná se o nic vážného.

Mírná jízda na kole může dokonce zmírnit příznaky nachlazení

Je pravda, že sport a cvičení obecně pomáhá posilovat imunitu. Mějte však na paměti, že přílišná námaha může mít dočasně opačný účinek. Jízda na kole bez námahy může dokonce zlepšit průchodnost horních cest dýchacích a přinést alespoň dočasnou úlevu od ucpaného nosu díky adrenalinu, který je přirozeným dekongestantem.

Odložte jízdu na kole, pokud...

Co však dělat, pokud se příznaky onemocnění objeví i v oblasti "pod krkem"? Jedná se především o nepříjemné bolesti svalů a kloubů, značnou únavu, zvýšenou teplotu, tlak na hrudi apod. Pokud tato varování svého těla ignorujete a navzdory všemu jezdíte na kole, riskujete nebezpečné zhoršení svého zdraví. Může dokonce způsobit vyčerpání až mdloby a v některých případech i poškození srdce.

Vynechání tréninku nemusí vždy znamenat zhoršení kondice

Pokud navíc trénujete systematicky a snažíte se dosáhnout předem stanovených cílů, například v rámci přípravy na závod, záleží na kvalitě tréninku stejně jako na jeho kvantitě. To znamená, že pokud trénujete, i když jste nemocní, trénink nebude kvalitní.

Navzdory obavám, že veškerá vaše tvrdá práce přijde vniveč kvůli nedobrovolné přestávce ve cvičení, nebude mít vynechání několika dnů nebo týdne na konečný výsledek velký vliv. Toto tvrzení samozřejmě platí pouze v případě, že jste předtím skutečně poctivě a pravidelně cvičili.

Kdy naopak lze jezdit na kole beze strachu

Většina běžných nachlazení odezní sama a příznaky po několika dnech nebo týdnu ustoupí. Jakmile toto období překonáte a pominou bolesti, kašel nebo horečka, můžete se opět vrátit k jízdě na kole. Je však důležité, aby se tak dělo postupně.

Často se doporučuje, abyste první den cvičili jen lehce a pak postupně přešli k plnému tréninku. Je také důležité sledovat, jak se cítíte, a nesnažit se příliš tlačit na pilu, abyste dohonili ztracený čas. Vnímejte své tělo a přizpůsobte se mu. Pokud máte tendenci snadno podléhat infekcím, bude lepší, když budete trochu opatrnější. Zvláště důležité je příliš nespěchat a nesnažit se toho udělat příliš mnoho najednou.

Cyklistika pro lepší imunitu

Pravidelné středně intenzivní až intenzivní cvičení (např. rychlá chůze, jízda na kole, plavání, sport) podmiňuje několik pozitivních změn v imunitním systému, včetně zvýšeného pohybu důležitých imunitních buněk v celém těle.

Ačkoli jsou tyto změny pouze dočasné, každé cvičení je podnětem, který dlouhodobě snižuje riziko infekce. I zde je však třeba dbát na opatrnost. Příliš mnoho a/nebo nadměrné cvičení je naopak kontraproduktivní a může vést k dočasnému zhoršení imunitního systému.