Jak správně vybrat koloběžku?

Chcete si koupit koloběžku a nevíte, jaký typ si vybrat? Nebo plánujete koupit koloběžku pro své děti a nevíte, která by pro ně byla nejlepší? Přečtěte si naše rady, které vám mohou pomoci s výběrem.

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy se stala činnost, kterou miluje řada lidí bez ohledu na věk. Jízda na koloběžce je zábavný způsob trávení volného času. Na první pohled se může zdát, že nákup a výběr kolobežky je velmi jednoduchá věc. I tak však není dobré výběr podceňovat.

Kritéria před nákupem koloběžky

Než se rozhodnete koupit koloběžku, ať už pro dospělé, nebo pro děti, musíte si ujasnit některá kritéria. Před nákupem se podíváme na následující parametry:

- typ koloběžky
- nosnost koloběžky
- typ brzd
- výška řídítek
- materiál rámu

 Jaký typ koloběžky zvolit?

Před výběrem koloběžky je velmi důležité ujasnit si, k čemu ji budete používat. Koloběžky lze rozdělit do několika kategorií, jako jsou skládací koloběžky, koloběžky pro dospělé, dětské koloběžky, freestylové koloběžky, tříkolky a v neposlední řadě speciální sjezdové nebo terénní koloběžky. Koloběžky můžeme dále rozdělit podle použití na:

- sportovní koloběžky (jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar, obvykle mají dvě brzdy).
- koloběžky pro turistiku (velká kola pro pohodlnější jízdu, robustnější konstrukce).
- koloběžky pro zábavu (téměř všechny typy koloběžek)
- městské koloběžky (úzká řídítka, malá až středně velká kola, obvykle jedna zadní nožní brzda).

Jaká nosnost je dostatečná?

Nosnost nebo maximální zatížení koloběžky je hodnota, která určuje maximální okamžité zatížení. Je to také zatížení při skocích při dopadu, kdy se hmotnost osoby působící na koloběžku zvyšuje. Proto je důležité tento parametr nepodceňovat. Na silnicích a ve městech se nevyskytují velké nerovnosti, výmoly apod., takže koloběžky s menší nosností postačí. Při jízdě v obtížnějším terénu je tomu naopak, takže vzhledem k možným terénním nerovnostem jsou vhodnější koloběžky s vyšší nosností.

Jak vybrat velikost a typ kol?

Obecně platí, že čím větší jsou kola, tím jsou rychlejší a tím hůře se koloběžka ovládá. Proto jsou pro dětské koloběžky vhodnější malá kolečka a pro začátečníky menší kolečka. Pro silniční a sjezdové koloběžky, u kterých je kladen důraz na rychlost, se tedy hodí velká kola. Freestylové koloběžky mají naopak malá kolečka, aby jezdec mohl co nejlépe manévrovat při různých tricích.

Pokud jde o typ kol, nejdůležitější roli hraje jejich tvrdost. Od toho se odvíjí pohodlí a rychlost jízdy. Tvrdší kolečka (PVC, bantam, PU guma) jsou rychlejší, ale ucítíte každou nerovnost. Proto jsou vhodné na hladké silnice, chodníky a jiné rovné povrchy. Rozhodně s nimi nejezděte do terénu. Měkčí nafukovací kola jsou naopak vhodnější do terénu a na jiné nerovné povrchy. Lépe drží na povrchu a lépe tlumí nárazy. Při vyšších rychlostech však budete muset vynaložit větší úsilí než u tvrdých PU kol.

Jaký typ brzd zvolit?

Na trhu existují tři základní typy brzd - nožní, špalíkové a kotoučové. Všechny brzdy se liší konstrukcí, funkčností a cenou. Pokud plánujete jezdit převážně ve městě, postačí vám nožní zadní brzda a uživatelům s vyšší hmotností postačí brzdy třmenové. Údržba klepacích i špalíkových brzd je velmi snadná a cenově dostupnější. Kotoučové brzdy jsou vhodné pro sportovce, kteří koloběžku používají na různé závody a další. Kotoučové brzdy jsou dražší a je třeba se o ně lépe starat (výměna brzdových destiček atd.).

Jak zvolit správnou výšku řídítek?

Výška řídítek je také důležitým parametrem, který by se neměl podceňovat. Výšku řídítek si nastavuje každý dospělý sám, obvykle se však pohybuje mezi 80 a 110 cm. Pro děti je ve většině případů vhodná výška 50 cm a více. Příliš nízko nastavená řídítka způsobují křečovitý náklon, který rozhodně neprospívá vašim zádům. V opačném případě příliš vysoko nastavená řídítka znemožňují správné řízení skútru, což může být při vyšších rychlostech nebezpečné. Výška řídítek závisí na typu koloběžky, ale obecně platí, že řídítka by měla být ve výšce boků.

Obecně platí, že pokud si nejste jisti, jaká je pro vás ideální výška řídítek, nastavte je spíše o něco výše než níže pro pohyb nohou.

Materiály rámu

Koloběžky jsou běžně k dispozici s ocelovým rámem, hliníkovými řídítky a vidlicí. Tato kombinace materiálů je pro běžné použití dostačující. Pro sportovní účely se koloběžky vyrábějí z lehkého hliníku, mnohdy i z karbonu. Různé materiály mají své výhody:

Hliníkové: Nízká hmotnost, tuhost
Karbon: Extrémní lehkost, pevnost
Ocel: Tuhost, pružnost, dobrá zpracovatelnost