Proč mít pojištěné jízdní kolo nebo elektrokolo proti krádeži?

Jednoduše proto, že i ten nejlepší zámek na kolo nebo elektrokolo se může kdykoli rozbít, zloděj ho může přestřihnout a bleskurychle s kolem či elektrokolem zmizet. To je bohužel noční můra nás všech cyklistů. Tam, kde právě stálo dobré kolo nebo elektrokolo, zeje nyní jen prázdnota. Zejména elektrokola jsou díky své kvalitní technologii často mnohem dražší než jízdní kola, a proto jsou velmi vyhledávaným kradeným zbožím. Specializované pojištění BikePlan tedy primárně chrání vaše jízdní kolo nebo elektrokolo proti krádeži, ale také proti poškození a dalším rizikům. 

Výhody pojištění kola nebo elektrokola

- Máte specializovanou 100% pojistnou ochranu pro své kolo nebo elektrokolo
- Pojištění proti krádeži a všem dalším rizikům platí i v zahraničí (po celé Evropě)
- Pojištění se vztahuje i na poškození či zničení vzniklé při jízdě (pádem, nehodou, při střetu s jiným cyklistou atd.)
- Pojištění se u elektrokol vztahuje i na motor, řídící jednotku, displeje, baterie
- Pojištění zahrnuje i pojistnou ochranu na vandalismus, živelné pohromy nebo loupežné přepadení
- Pojištění se vztahuje i na poškození příslušenství nebo osobních věcí do 10.000.- Kč
- K pojištění si můžete připojistit i účast na amatérských či profesionálních závodech
- Můžete si připojistit odpovědnost za způsobené škody vzniklé provozem kola či elektrokola
- V případě krádeže obdržíte vyplacenou částku, na kterou jste si kolo nebo elektrokolo pojistili po odečtu vaší spoluúčasti

Je sice pravda, že jízdní kolo bývá často zahrnuto do pojištění domácnosti, to se ale většinou vztahuje pouze v pojištěných prostorách, u většiny pojišťoven také s mnoha výlukami a zcela zanedbatelnými pojistnými limity, které bohužel zcela nedostačují pro dražší kola či elektrokola. Takové pojištění domácnosti postačí všem cyklistům, kteří používají své kolo nebo elektrokolo spíše k okrasným účelům. 

Všem ostatním rozhodně doporučujeme mít sjednané specializované pojištění, které poskytuje plnou ochranu jízdního kola nebo elektrokola jak proti krádeži, která nastane jinde např. i ve volném prostranství, hotelu, penzionu, kanceláři, restauraci, v parku, před restaurací, u školy, ve vlaku, v autě, na nosiči za vozidlem nebo například před obchodem, tak proti ostatním rizikům jako je například poškození kola nebo elektrokola. 

Dobrá pojistná smlouva pomáhá nejen v případě ztráty v důsledku krádeže, ale chrání také kola či elektrokola před poruchami elektroniky a dalšími škodami. Pravděpodobnost, že po krádeži získáte své vlastní kolo nebo elektrokolo zpět, je v současné době bohužel nižší než 10 procent. Rychlá finanční kompenzace je proto ve většině případů jedinou útěchou.

Jak správně pojistit kolo nebo elektrokolo?

Své kolo nebo elektrokolo si můžete pojistit online během 5-10 minut až na částku 200.000.- Kč. V případě, že máte zájem o vyšší limity, je zapotřebí nás jednoduše kontaktovat a maximální limit můžete pro kolo navýšit až na částku 1.000.000.- Kč a pro elektrokola na částku 500.000.- Kč. U nových jízdních kol nebo elektrokol (stáří do 1 roku) obecně platí, že by měli být vždy pojištěny na svou pořizovací hodnotu. U starších kol nebo elektrokol, kde může dojít v čase k mnoha úpravám nebo výměně mnoha komponentů za lepší a novější, rozhodně doporučujeme kola nebo elektrokola pojistit na cenu časovou a připočítat nákupní cenu nově vyměněných komponentů. 

Pro koho má pojištění jízdního kola nebo elektrokola smysl?

Pokud chcete mít svá kola dobře pojištěna nejen proti krádeži z domova, ale také z volného prostranství či jiných prostor mimo váš domov a proti poškození, které mohou vzniknout při pádech, nehodě, střetu atd., má rozhodně smysl uzavřít samostatné specializované pojištění BikePlan, navíc pokud je vaše jízdní kolo nebo elektrokolo obzvláště drahé, platí to dvojnásob. 

Naopak cyklisté, pro které je důležitá primárně ochrana proti krádeži kola z domácnosti a mají levnější kola, nepotřebují většinou samostatné pojištění. Kvalitní pojištění domácnosti bývá dostatečné silné k tomu, aby v případě nouze pokrylo náklady na odcizené kolo z vašeho bytu nebo domu. Současně je pojištěno nejen jízdní kolo, ale také veškeré vybavení domácnosti, jako jsou elektronická zařízení a cennosti. Pokud dojde například k jejich odcizení z bytu nebo domu nebo k jejich zničení při požáru, pojištění poskytuje důležitou finanční podporu.

Pojištění kola a elektrokola proti krádeži i poškození BikePlan_1 Pojištění kola a elektrokola proti krádeži i poškození BikePlan_2